| Babustuica1997 a întrebat:

Buna ziua dragi colegi! Am o nelamurire. Vreau sa cumpar o masina ce are primul set de numere rosii de Suceava deja scos si expirat. Cel care a luat masina a circulat cu acele numere rosii pana au expirat. Intrebarea e: eu cand aduc masina la mine in judet pot sa ma duc sa scot si celelalte doua randuri de numere rosii la acea masina? Fara a avea fiscal? Cel care a scos primul set e plecat din tara.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine inmatricularea provizorie (numere rosii) pe o perioada de pana la 90 de zile, in prezent nu se acorda pe cate 30 de zile.

| Babustuica1997 explică (pentru Ioandelasal):

Masina a avut un set pe 30 de zile. mai are valabil de scos inca 60 de zile.
insa intrebarea e urmatoarea. daca cel care imi da mie masina nu are fiscal cu cel care a scos primul set de numere eu fara acel fiscal pot scoate setul pe 60 de zile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Babustuica1997):

Esti neclar. Nu poti cumpara o masina decat de la proprietarul legal al acesteia (proprietarul din acte) si apoi s-o inmatriculezi pe tine. Fiecare proprietar succesiv o poate inmatricula provizoriu maximum 90 de zile, indiferent pe cat au inmatriculat-o provizoriu proprietarii anteriori.