| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua.
Există vreo lege prin care pasagerului de pe scaunul din dreapta îi este strict interzis să se atingă de volan sau de frâna de mână în timp ce șoferul conduce, pentru a evita un impact?
Exemplu: conduc corespunzător pe sensul meu și din față o mașină care depășește neregulamentar intrând pe banda mea este pe punctul de a mă lovi frontal, eu mă sperii și nu reușesc să reactionez dar pasagerul pentru a evita impactul trage frâna de mână și oprește mașina și evită să ne lovim.
Este permis sau îi este interzis ne ținând cont de circumstanțe?
Este doar un exemplu.
Mulțumesc frumos.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand tu esti la volan, nimeni nu are voie sa faca vreo manevra cu volanul, pedalele sau manetele tale, fiindca risca sa te omoare si sa creati accident in trafic.
Sincera sa fiu, cei ca tine nu prea au ce cauta la volan, daca se pierd atat de usor cand vad ca vine o masina din fata, punand in pericol nu doar viata lor, ci a tuturor care sunt in trafic in acel moment.
Nu ti-ar strica sa mai iei niste ore de soferie, sau sa renunti la a mai sofa.

| Necunoscut1306 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am scris clar că este Exemplu
Eu nu am permis, la 17 ani nici nu-l pot avea decât pe cel ce se dă la 16 dar nu asta contează
Eu am întrebat pentru un văr

| sierra1 a răspuns:

"vreo lege ..interzis să se atingă de volan sau de frâna de mână în timp ce șoferul conduce"

da, există cel puțin nouă:
- legea bunului simț și
- legea (auto)conservării

| Necunoscut1306 a răspuns (pentru sierra1):

Tu ai scris doar două care nu sunt legale ci morale…
Să te ferească să fi pasager în dreapta și să ai bun simț în momentul în care șoferul se blochează la volan
Măcar mori cu bun simț
Doamne câte aberații
Dacă nu știți dacă există vreo lege tăceți din gură
Nu sunt șofer dar nici voi nu cred că sunteți

| sierra1 a răspuns (pentru Necunoscut1306):

"Dacă nu știți dacă există vreo lege tăceți din gură"

Bade, eu cred că te-ai blocat pe vreo fază dintr-un film. Apropo, știi rolul persoanei din dreapta? adică nu tu ci... văru'

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca tu nu stii daca este bine sau nu, ai facut degeaba scoala de soferi esti pericol la volan, nu este pentru tine masina.

| Necunoscut1306 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am făcut-o, nu am permis
Am scris clar Exemplu
Asta nu înseamnă că eu sunt în cauză
Am doar 17 ani deci…

| Bariel a răspuns:

Este, dar in situatii de genul sincer nu mai conteaza daca este interzis sau nu, apare instinctul de supravietuire si nu mai ti cont de legi. Cu frana de mana nu faci cine stie ce, mai degraba tragi de volan