| ZoLd a întrebat:

Salut, am de gand cand fac 18 ani sa imi cumpar o masina cu volan pe dreapta, mai exac un bmw seria 5 pe la 3000 euro.
1. O sa fie greu sa conduc o astfel de masina ca incepator? am de gand sa cumpar o camera IR, pe care sa o pun in locul pasagerului pentru vizibilitate.
2. Cam cat m-ar costa daca pe aprcurs as dori sa mut volanul pe stanga?

Răspuns Câştigător
| DannyR0 a răspuns:

Nu vreau sa fiu rautacios dar combinatia asta de bmw(tractiune spate, motor mare), volan dreapta, incepator nu suna prea bine. Nu vreau sa crezi ca am ceva cu tine dar poate ai putea opta pentru o alta masina la inceput. Vei avea timp in decursul vietii sa-ti achizitionezi o masina puternica chiar cu volan pe dreapta.
Problemele la masinile cu volan pe dreapta apar in momentul depasirilor deoarece tu nu vei avea vizibilitate si devine periculos pentru ceilalti participanti din trafic, iar tu cum nu ai nici experienta nu cred ca e o alegere buna. Sfatul meu, lasa bwul seria 5 cu volan pe dreapta pentru o masina cu volan pe stanga. Gandeste-te mai intai la siguranta si dupa la performanta.winking

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

1. In Marea Britanie il vei conduce usor. In alte tari si soferilor experimentati le este greu sa se acomodeze.
E la fel cum sa scrii sau sa lucrezi cu mana stanga, cand esti dreptaci.

2. Costul mutarii volanului si omologarea poate fi chiar si mai mult decat pretul cu care-l cumperi.