| viorelscraba a întrebat:

Buna ziua, locuiesc in suedia dar mi s-a retinut permisul de conducere in Romania pentru o alcolemie de 0, 80 in aerul expirat.(permis romanesc) cu dosar penal pe rol, ce sanctiune primesc daca conduc aici fara permis? Sau daca pot da de permis aici in Suedia daca am dosarul pe rol in Romania.multumrsc

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E important ce acte ai in Suedia. Daca ai permis suedez, indiscutabil permisul iti va fi restituit la o simpla cerere motivata, pentru a conduce in afara țării, pentru ca Poliția Rutieră din Romania nu are autoritate decat pe teritoriul national. Daca ai permis romanesc si acte de rezidență in Suedia, nu stiu exact regimul, dar s-ar putea si in cazul asta sa iti fie returnat, desi e discutabil pentru ca ar fi retinut de autoritatea care l-a emis. Dar merita incercat si asa.
Nu cred ca dosarul din România ar împiedica sa dai de permis in Suedia.
Daca vei conduce insa fara permis, clar e infractiune si in Suedia.

| Simpatic a răspuns:

Nu cunosc legislatia din Suedia caci nu locuiesc acolo, dar te asigur ca acolo legile contra soferilor sunt mult mai dure decat in "satul" Romania. Suedia sunt printre putinele state in care see confisca masina, se dau amenzi mari si se baga inconstientii la puscarie in cazul incalcarii grave a regulilor de circulatie si/sau abateri grave la regimul rutier!
Daca tii la libertatea ta stai potolit!

| Violleta2022 a răspuns:

Puscarie, fiindca conduci fara nici un permis auto.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai probabil un dosar penal și în Suedia.

| norisorulpufos a răspuns:

Dacă conduci fără permis și vei fi prins ai dosar penal cu executare în România, fiind CE.
Dacă au bază de date comună și vor vedea că vrei să dai de al doilea permis e foarte grav.
Mai bine stai liniștit și încearcă să înțelegi că ai greșit.

| norisorulpufos a răspuns:

Mai bine cumperi o fiolă de pe net și sufli in ea să știi ce alcoolemie ai când conduci.
Eu am găsit cu 70 de lei.

| Simpatic a răspuns (pentru norisorulpufos):

Tu zici ca esti din bancul asta:

- domnule doctor este adevarat ca nucile sunt bune contra radiatiilor?
doctorul : - da, din ele iti vor face coliva!

Tu zici ceva de genul ca daca bei 1 litru de tarie si urci la volan dar mananci 2 paini si bei si apa destula, taria se va diminua din organism incat la test va iesi catre zero!

Sa ai 2 paini in masina si la un control al politiei sa opresti sa mananci alea 2 paini laughing
Poate doar cocalarii cu bmw din 93 (inlocuiti bmw aici cu ce marca "smechera" doriti) au salam si paine in masina si o mananca pe ziare in portbagaj, NOI ceilalti nu avem paine in masina!

| Eireann a răspuns (pentru norisorulpufos):

Daca alcoolul e deja in sange poti sa manaci o brutarie ca nu are nici un efect.
5 litrii de apa nu te fac decat sa urinezi mai des, nu diluaza suficient sangele incat sa pacalesti testele.
Crezi ca sta politistul si face rebusuri pana mananci tu 2 paini si bei 5 litrii de apa inainte sa sufli in fiola?