| Vica_Marcela_Gongan_1959 a întrebat:

ma numesc Vica si asi un raspuns la urmatoarea rugaminte.Am cumparat o masina din Germania pe data de 1.02. 2013 si am scos un singur nr.rosu rugamintea mea este sa mi se raspunda daca pot sa o inmatriculez si dupa 90 zile de cind am adus masina in Tara sau este obligatoriu sa o inmatriculez in 90 zile.Cu stima si multumiri Vica.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei sa poti circula legal pe drumurile publice trebuie s-o inmatriculezi. Inmatricularea provizorie (numere rosii) se acorda numai pe o perioada maxima de 90 zile (cate 30 zile o data).
Daca nu vrei sa circuli nu este obligatorie inmatricularea, poti s-o faci si mai tarziu.

| Vica_Marcela_Gongan_1959 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult de tot Ioan, acum am inteles.Multumesc.

4 răspunsuri:
| JulyStorm a răspuns:

O poti inmatricula si la 2 ani dupa ce ai adus-o in tara. Nu te obliga nimeni sa o inmatriculezi in aceste 30 de zile atata timp cat nu circuli cu ea.
Problema este ca in vederea inmatricularii va trebui sa ii faci RAR-ul (inspectia si cartea masiniii) si daca nu ai numere rosii nu o vei putea duce la ei decat pe platforma.

| Vica_Marcela_Gongan_1959 explică (pentru JulyStorm):

Multumesc mult de tot Madalina, azi am facut rost de bani si de miine incep demersurile.Multumesc.

| alllynutzu15 a răspuns:

Nu cred ca poti eu am un prieten care plateste niste acte la fiecare 30 zile mai bine iti luai din Romania masina