| Vica_Marcela_Gongan_1959 a întrebat:

am si eu o rugaminte la voi, am un PFA deschis recent pe numele meu este un magazin second.hand imbracaminte.incaltaminte nu am angajati lucrez singura, pe data de 1 februarie anul acesta mi.am cumparat o masina tot pe numele meu...Rugamintea mea mare la voi este sa ma lamuritii daca masina este mai bine sa o trec pe PFA sau nu uni zic ca va trebui sa platesc un impozit mai mare,si va trebui sa platesc si impozit pentru masina la primaria locala,eu sunt scutita de impozit deoarece am handicap locomotor si deja masina a fost omologata si am scris si in cartea masini,,,, Vreau sa va m.ai rog sa mi se explice si mie cum este cu decontarea combustibilului daca masina inca nu o am pe firma.Cu multe multumiri Vica.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este bine sa treci masina pe PFA, las-o pe numele tau.
Poti deconta benzina, in limita a 8 l/100 km, in baza delegatiei (ordinului de deplasare), pe care scrii ca te deplasezi cu masina respectiva.

| Vica_Marcela_Gongan_1959 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc din suflet, pentru raspuns dar cum sa fac eu de exemplu merg 100km dar nu bag benzina de 80 ron poate bag benzina de 150 ron Te rog mult sa ma lamuresti cum voi trece in registrul la plati daca bonul este de 150 lei si decontul este 8/l la 100km.Iti multumesc mult de tot, astept sa-mi scrii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vica_Marcela_Gongan_1959):

La drumul respectiv decontezi benzina pentru 100 de km, daca consuma 8 l atunci atata decontezi, daca masina consuma 7 l atunci atata decontezi. De fiecare data cand faci calatoria in interesul serviciului decontezi cat consumi, indiferent cat ai bagat tu in rezervor. Tine minte ca masina este pe tine ca persoana fizica si nu te intreaba nimeni cat ai alimentat. La o adica iti verifica doar daca ai facut decontarea corect, in functie de km parcursi in interesul firmei.

| Vica_Marcela_Gongan_1959 explică (pentru Ioandelasal):

Buna dimineata Ioan, am inteles si iti multumesc mult de tot pentru ajutor, sa ai o zi buna.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa masina pe numele tau.Decontarea o poti face.Nu te complica sa treci totul pe firma.