| Eastwood a întrebat:

Salut TPU!

Unchiul meu din Germania a cumparat o masina pentru mine.

Eu urmeaza sa merg in Germania si in urmatoarea zi sa ma intorc cu masina.

Va face un numar provizoriu pe 5 zile, ideea e ca asigurarea va fi pe numele lui.

Cum se procedeaza cu asigurarea?

Eu pot aduce masina in Romania si sa o inmatriculez aici doar pe baza contractului de vanzare-cumparare?

Multumesc!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca contractul de vanzare cumparare e pe numele tau, da o poti inmatricula. Daca e pe nume unchiului el o va inmatricula.

| Eastwood explică (pentru suntserios):

Si daca fac eu cu unchiul meu un contract de vanzare-cumparare, iar asigurarea pentru numerele provizorii e pe numele lui cum se procedeaza?

| suntserios a răspuns (pentru Eastwood):

El că sa îți poată vinde ție trebuie prima data sa o treacă pe numele lui.

| Eastwood explică (pentru suntserios):

Asta stiu, dar de exemplu: El a facut actele, numerele Zoll si asigurare pe 5 zile (totul pe numele lui). Eu merg maine, facem contract de vanzare cumparare si a2a zi ma intorc in Ro cu masina. Cu asigurarea cum se procedeaza fiind pe numele lui?

| UserRo10 a răspuns:

Ia numere de zoll pe 30 zile ca nu poti trece de Ungaria cvu numerele de 5 zile.

| danimarinescu a răspuns:

Da, poți! O aduci în România și mergi sa o îți soliciți numerele și să o îți scoți talon și totul pe numele tău

| Gigiduru007 a răspuns:

Adu masina cu platforma.

| doareu68 a răspuns:

Numerele de Germania, valabile pentru 5 zile, chiar daca au asigurare, nu sunt valabile pe teritoriul Austriei, Ungariei! Doar cu numere de Zoll, cu asigurare, masina trebuie sa aiba TÜV.