| Carabulea_Marius_ a întrebat:

Buna ziua, ma poate ajuta si pe mine cineva? In octombrie 2023 am condus pe teritoriul Germaniei sub influenta acoolului, 0.57 în alcool test, am fost si la probele de sange, unde nu stiu cat mi-a iesit, mi-au luat permisul si mi-au zis sa astept un plic de la ei, aveam ameldung dar nu mai puteam sta în Germania pentru ca nu mai aveam de munca, am fost la politie si le-am zis sa îmi trimita plicul în Ro la adresa mea. Au trecut 5 luni de atunci si nu am primit nimic, nu stiu daca sa ma duc în Germania sa întreb, îmi este ca ma aresteaza din cauza amenzii, în Romania am fost la drpciv iar permisul este valabil. Aveti idee care sunt procedurile în Germania si ce pot sa patesc? Multumesc!

1 răspuns:
| SuNaM a răspuns:

Pai nemții sunt cam ciufuți. Daca te duci, trecând doar 6 luni probabil dosarul este inca in judecată și te poți apăra în libertate. Daca s-a clasat dosarul, direct închisoare.Un prieten de-al meu a făcut închisoare pentru o amendă de 80 euro neplătită veche de 16 ani.Că sa nu ai riscuri, du-te la ambasada și spune-le lor sa se intereseze. Sau daca ai bani, și e cel mai sigur, angajează un avocat să facă cercetări