| BeBe38 a întrebat:

Maine merg sa vad o masina cu cineva care se pricepe si daca are motorul bun si nu are probleme, o voi cumpara. As vrea sa stiu daca trebuie sa vina si maica-mea in caz ca o cumpar sa fac actele pe ea sau nu are importanta? (Eu am 20 ani); Nu sunt sigur si m-ar ajuta mult sa stiu chestia asta. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Impozitul nu are nicio legatura cu proprietarul, suma se plateste in functie de marimea motorului si daca e sub 2L platesti niste sume meodica.

Doar RCA depinde de varsta proprietarului si poate scadea cu vreo 30-40% daca este pe numele cuiva peste 30 ani.

Si nu, nu poti inscrie masina pe numele tau si plati taxe si asigurari pe numele altcuiva

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai, daca vrei sa o inmatriculezi pe numele tau faci tu actele
daca vrei sa o inmatriculezi pe numele lui maica te face ea actele

| BeBe38 explică (pentru suntserios):

Masina nu e inmatriculata care vreau sa o cumpar. Imi ofera numere rosii, eu sunt din alt oras si merg in Timisoara sa vad masina.

| BeBe38 explică (pentru BeBe38):

Si vreau sa stiu daca fac pe numele meu contractul de vanzare cumparare, dupa la asigurare pot sa o fac pe maica-mea si restul' ce mai ii

| suntserios a răspuns (pentru BeBe38):

Pe numele cui e contractul de vanzare cumparare pe numele alui inscrii masina, nu conteaza daca are sau nu numere.

Cum ti am zis si prima data, faci contractul de v-c pe numele celui pe care vrei sa o inmatriculezi

| BeBe38 explică (pentru suntserios):

Daca masina e inscrisa pe mine, dupa pot sa fac pe maica-mea restul? Adica vreau impozit cat mai mic pe an

| suntserios a răspuns (pentru BeBe38):

Impozitul nu are nicio legatura cu proprietarul, suma se plateste in functie de marimea motorului si daca e sub 2L platesti niste sume meodica.

Doar RCA depinde de varsta proprietarului si poate scadea cu vreo 30-40% daca este pe numele cuiva peste 30 ani.

Si nu, nu poti inscrie masina pe numele tau si plati taxe si asigurari pe numele altcuiva

| LadyDee89 a răspuns:

Poti face contractul de vanzare cumparare pe numele tau! daca vrei sa o inscrii pe numele mamei, ori o iei cu tine ori ii faci dupa contract de vanzare cumparare ei