| Popa_Marcel_1974_nrk5 a întrebat:

Buna ziua! Mașina unei amice, a fost lovită pe traseu de o altă mașină.
Șoferul din celălalt autovehicul, neaga vina sa.
La poliție, prietena a aflat, că celălalt șofer are o problema de sănătate, având lipsa un ochi.
In ce condiții, șoferii care au asemenea probleme de vedere, pot conduce legal un autovehicul? Mulțumesc!

11 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, poate sa aiba permis de conducere, in anumite conditii.

| Nonononono1 a răspuns:

Poti conduce cu diferite probleme de sanatate atata timp cat esti declarat apt/apt conditionat de catre un doctor. Nu este o strategie buna pentru a demonstra vina soferului simplul fapt al dovedirii unei afectiuni medicale. Daca nu puteti sa stabiliti amiabil, va trebui facuta o expertiza pentru a determina vinovatia sau gradul de vinovatie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nonononono1):

Dar daca la examenul medical s-a prezentat altcineva sau a ramas cu vedere "pe un ochi" dupa ce a facut ultima data vizita medicala, care este valabila 10 ani?

| Nonononono1 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Este foarte greu dr demonstrat ca a fost altcineva in locul lui. Daca nu are analizele facute la zi, se poate demosntra ca nu este apt medical. Daca analizele sunt facute la zi si este declarat apt, poti sa te intorci impotriva doctorului care i-a acordat avizul medical. Din nou, orice ipoteza este foarte greu de demonstrat si simplul fapt ca demonstrezi ca omul nu avea aviz medical nu inseamna neaparat ca este vina lui. Trebuie demonstrata si legatura de cauzalitate. De asta, cel mai simplu este sa solicitati o expertiza.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nonononono1):

Eu ridicam doar un raspuns la intrebarea daca se poate ca asemenea persoane sa fie declarate apte pentru conducere.
Am constatat ulterior ca o persoana cu un asemenea handicap poate sa obtina dreptul de conducere, in conditiile prevazute de Ministerul sanatatii.
In cazul ca nu avea aviz medical, fapta s-ar dizjunge: contraventie si infractiune, urmand a se face in acest sens cercearile.
Pentru infractiune este necesara plangere prealabila, expertiza urmand sa fie dispusa de organul de cercetare penala.
Pentru pagubele produse la masina se face cercetarea separata - daca nu se incheie intelegere amiabila -, pentru a se stabili in sarcina cui cad acestea. Daca partea cazuta in pretentii este cea cercetata penal, partea pagubite se poate constitui parte civila in procesul penal sau poate fi despagubita separat.

| Nonononono1 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Scuze. Initial am crezut ca cel care a pus intrebarea a pus-o si pe cea formulata de tine. Nu are rost totusi sa complicam omul cu penalul, dat fiind ca contraventia se va judeca pe civil. Ai si daca ar fi vorba de penal, sa faca plangere penala pentru ce? Distrugere? Nu are sens. Du-te pe civil, ceri o expertiza, se stabileste grqdul de vinovatie si ti se dau pagube (daca/cat meriti)

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nonononono1):

Pangerea nu o face pentru daune, ci doar daca acela nu avea vizita medicala pentru a fi apt sa conduca.
Daca acela e partas la un accident, dar este si acuzat de infractiune, altfel se pune problema.
Chiar daca nu este vinovat din punct de vedere al nerespectarii regulilor de circulatie, este vinovat de paguba pentru ca a fost savarsita prin infractiune.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nonononono1):

Adica mai babeste: el este vinovat de pagube deoarece, daca nu incalca legea privind vizita medicala, nu era acolo.
Dar... asta doar in cazul nu avea vizita medicala, nu pentru ca avea doar un ochi: este admisa conducerea de catre o persoana u un singur ochi, daca indeplineste mai multe conditii, dintre care sa aiba cel putin 6 luni de cand si-a pierdut ochiul. Dar acest lucru il stabileste doar un medic oftalmolog si seful policlinicii unde se face vizita medicala.

| Nonononono1 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sincer, dupa 4 ani de drept, pot sa iti spun ca ceea ce il sfatuiesti tu sa faca este gresit. Hai sa nu ne mai dam cu parerea dupa cum ni se pare noua ca ar fi. 1. Plangerea penala se face pentru o infractiune. Despre ce infractiune este vorba aici? Poti sa probezi, in cazul in care avizul nu a fost dat conform doar o incalcare a legii din partea doctorului si eventual o distrugere, cum am spus mai sus. 2. Nu se pune altfel problema daca tu ai antecedente si esti parte la un accident. Sa nu uitam ca inca ne bucuram de ‘nevinovat pana la condamnare definitiva’. 3. Si daca ar fi comis o infractiune prin circularea pe drumuri publice cu vizitele medicale neactualizate, NU inseamna ca automat el este vinovat si pentru accident! De aste e nevoie de o expertiza, pentru a se semonstra gradul de vinovatie al fiecarui participant la accident. Va rog sa nu mai intindem aceasta discutie, ca nu are sens.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nonononono1):

Cu tot dreptul tau, n-ai inteles ce am spus. Asa ca nu-mi mai tocesc degetele tastand. Vai de cei care ti se vor adresa sa le dai un sfat.

| Andrei_Darius_1997_XBla a răspuns:

Https://www.optisan.ro/......conducere/ aici îți explică destul de clar.