| anonim_4396 a întrebat:

Salut, in seara de revelion s-a intamplat ca eu si inca un prieten sa fim in masina cu un minor fara permis, acesta a facut accident (a intrat intr-un gard de beton) a continuat drumul, ulterior am fost opriti de politie, acesta a declarat ca proprietarul masinii a facut accident si ca a fugit, soferul spunand ca a fost pus de acesta doar sa o conduca pana undeva, am fost la sectie i s-a intocmit dosar penal, eu si celalalt baiat am fost incadrati la "martori" (noi suntem majori), ulterior ziua urmatoare proprietarul masinii afland ce s-a intamplat l-a luat pe sofer la el acasa, a inceput sa il santajeze sa faca exact ce spune el ca sa nu fie rau pentru el (asta ca sa se scoata el ca nu i-a incredintat masina) oricum proprietarul i-a incredintat masina de buna voie si constient ca acesta nu are permis, ziua urmatoare am fost sunat si amenintat ca trebuie sa il despagubesc eu cu 100 de milioane si sa ma duc la politie sa spun ca eu am facut accidentul altfel o sa ma dea in judecata si ca ma vrea in puscarie. Am fost la politie am dat o declaratie eu si celalalt baiat care imi e martor ca nu am condus masina niciodata, urmatoarea zi am fost din nou contactat sa ma ameninte ca intra peste mine in casa, ca ma omoara, ca nu il intereseaza ce fac si ca daca nu ii dau 100 de milioane in ziua aceea o sa mearga in instanta si o sa ma bage in puscarie, a spus ca el se pisa pe ea de politie ca nu ii este frica de ea, l-a facut pe baiatul ala in asa fel in cat sa spuna ca eu am facut accidentul, chiar daca el a fost prins la volan ulterior de catre politie si recunoscund ca el a mers cu masina (despre accident a zis ca l-a facut proprietarul) este luat pe camerele de vederi unde a bagat motorina cu masina si cand s-a urcat la volan, s-a mai plimbat si inainte cu masina pe aici pana sa se intample accidentul si sa ne opreasca politia. Intrebarea mea este, eu pot pati ceva? Sunt constient ca nu am nici o vina si am si martor ca nu am facut nimic care a fost in masina cu noi, dar proprietarul masinii are relatii din ce stiu, bani si un avocat bun, mi-a zis ca ma vrea in puscarie ca sunt smecher, etc, chiar daca am atatea probe ca nu am condus eu masina si ei nu au nici o proba, atat ce mi-au spus ca cica m-a vazut pe mine femeia unde a intrat soferul in gard cu masina, chiar daca afara era intuneric, la poarta nu aveau lumini si era o ceata foarte deasa, tin sa mentionez ca imediat de la impact ne-am dat toti jos din masina 5 secunde si am plecat. Alta intrebare de o am este cand se va termina chestia asta cu procesul, politia, cand nu o sa mai am nici o legatura si se va finaliza dosarul cum ca el este vinovatul si eu nu am facut nimic? DAU FUNda, va rog frumos

Răspuns Câştigător
| Dobrinx a răspuns:

Stai linistit frate....ca si eu am patit ceva cu unchiul meu beat la volan...si oricate relatii am avut nu am facut nimic.

Este bine ca te-a sunat sa te ameninte, daca ar fi fost si apelul inregistrat acum mai aveai o proba la dosar. Tu si prietenul tau nu ai nici o treaba atat timp cat minorul a fost surprins pe camere + gasit de politist la volan, poa sa fie propritarul masinii si presedintele tarii big grin

In cel mai rau caz, proprietarul poate sa incerce sa va agreseze fizic asa cum se tot lauda, dar ajungeti iar la politie;]

Este simplu...declarati ce ati vazut, adevarul... Sunteti martori si atat;]
Am avut un var care a fost implicat intr-o chestie cu drogurile. A fost luat ca si consumator, a dat declaratie si nu a patit absolut nimic.

Asa este si in cazul vostru. Sunteti martori, nu este masina voastra, nu ati condus voi.

Cat despre baiatul ala cu "Relatii", o sa se p*se politia pe relatiile lui big grin Daca are relatii asa mari, maxim sa scape fara amenda sau cu amenda mica. In nici un caz nu are ce sa iti faca tie sau prietenului tau.

Bafta! Daca ai ocazia sa il dai in judecata si sa ceri despagubire sa nu eziti! Oameni ca astia nu perita sa vada lumina zilei.

| Callxxbbas a răspuns (pentru Dobrinx):

A fost surprins pe camere cand alimenta masina, gen in alta parte, nu la locul accidentului, unde a alimentat masina era la o distanta mai mare fata de unde s-a intamplat accidentul, le am dat informatia asta ca sa le dovedesc ca el a mers de la inceput cu masina, si cu accidentul il am martor pe baiatul din spate, ma gandesc ca nu are nimeni "putere" mai mare in declaratie decat martorul care il am eu cu mine ca nu am condus eu nici o masina, apelurile mi s au spus ca sunt inregistrate dar le pot primi numai in conditia in care depun plangere la politie, ceea ce am sa si fac

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu si celalalt cu care erai in masina spuneti adevarul si nu va poate face nimic.
Pentru amenintari amandoi sa-i faceti plangere penala proprietarului, bineinteles daca aveti probe.

| Callxxbbas a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am inteles, eu stiu ca el plateste acum proprietarii de acolo unde s-a intamplat accidentul sa spuna ca eu am facut accidentul, daca eu il am martor pe cel din masina de dinainte de a se intampla accidentul cu mult imi poate face ceva daca aduce martori de acolo de care eu stiu sigur ca sunt platiti si in + mai sunt si prieteni de familie cu soferul imi pot face ceva? scuze de atatea intrebari dar sunt in scoala de soferi si sunt stresat rau acum cu chestia asta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Callxxbbas):

Nu cred ca iti poate face ceva, ai spus ca persoanele care locuiesc in casa unde a avut loc accidentul au iesit afara dupa ce voi v-ati dat jos din masina. Daca spun ceva nereal se fac vinovati de marturie mincinoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

L ai inregistrat pe ala care va ameninta? Daca nu, fa o cu prima ocazie si fa i si tu o plangere penala

In rest n ai ce sa patesti

| Callxxbbas a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, nu l am inregistrat, insa am sunat la Vodafone si mi au spus ca au inregistrarile numai ca nu mi le pot da decat daca sunt instiintate de un organ de politie ca am depus o plangere / etc, oricum astea vreau sa le tin ca probe pentru politie sa vada ca nu am condus si ca imi vor doar raul, am uitat sa mentionez ca in apel acesta mi-a zis ca "lasa ca il prind eu si pe ala de a stat in spate si il fac sa recunoasca ca ai condus tu " care eu cred ca este alta proba ca acesta vrea sa dea vina pe mine

| scumbagnascar a răspuns:

Du-te la politie si arata-le ce ai scris aici

| Callxxbbas a răspuns (pentru scumbagnascar):

Ce rost are sa le arat ce am scris aici, oricum am dat o declaratie exact ca cea de mai sus la politie, e irelevant sa mai arat ce e scris aici si probabil voi arata degeaba