| Alex10092003 a întrebat:

Bună ziua, merită să îmi cumpăr un Audi a6 c6 de 2.0 motorină? Ce părere aveți de el? Mulțumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Merita un taxi de Germania care arata ca nou dar are 600k km in realitate? poate merita pentru unii...
Cam asa si cu acest Audi, despre care unii au auzit "la aparat" ca e bun, bun la ce?
Cea mai buna masina este cea noua, dupa aceea este buna o masina second-hand super intretinuta, cum majoritatea proprietarilor care isi vand masini le vand cu un motiv, treaba devine loterie
Pe langa asta cei care au ca si preocupare vanzare de masini, samsarii, iarasi nu sunt toti oameni seriosi, aia cauta sa mascheze defectele unei masini si sa iasa in profit nu sa investeasca bani in piese scumpe!
De aceea zic mereu masina nous e sfanta iar masina sh este loterie!
Dar mai este mult pana departe, pana la a fi culti in alegerile pe care le facem

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru Simpatic):

Nu toate masinile sunt taxi.
Multe firme isi inlocuiesc flota dupa 3 ani cand termina leasingul.
Eu am luat o masina de la o firma care vindea aparate de sudura, a fost a unui reprezentant avea 3 ani si 200.000 km.
Ideea este ca am tinut-o 4 ani tot 200.000 km fara cheltuieli importante si am vandut-o, dar am avut pret pe km de 5 ori mai mic decat cel care a avut-o de noua.

| Simpatic a răspuns (pentru AndreiBistriteanu):

Sunt la a 5-a mea masina noua, si a 6-a mea masina personala, am masini care dupa 5 ani facusem abia 50.000 km happy
Asta cu strazile mai bune si masinile intretinute din Germania fata de Romania in fata mea nu merge, asta pentru ca sunt pasionat si bag bani in masini!
O masina lamaie este lamaie indiferent ce artificii ii faci.
Nu toti au norocul sa ia doar masini de la firme, iar noi pasionatii de masini cu adevarat ne place sa achizitionam nou, nu zic ca am bentley sau rolls dar nu ma incanta audi vechi cand imi pot lua lexus sau toyota noua, ca nu o fi ca acel audi A8 sau mercedes AMG "lamaie" asta e!
Fiecare cumpara dupa buget si cunostintele sale in materie!

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru Simpatic):

Daca iti permiti masini noi norocul tau dar nu mai manca rahat unde nu intelegi.
Daca platesc de 5 ori mai putin pe km decat un snob cu masina noua, de ce nu?
Pot sa fac altceva cu banii aia.

| Alex10092003 explică (pentru Simpatic):

Păi de unde bani de una nouă eu am întrebat dacă este bună o mașină de 5 6 mii de euro și una nouă este 30 40 de mii

| Simpatic a răspuns (pentru Alex10092003):

Da alex, ai dreptate, masinile noi sunt scumpe dar lasand la o parte useri de 2 lei care nu au argumente, precum castravetele ala care da si fuge fara sa fie barbat, ca el face 50k km pe an cand el are vreun harb parcat cine stie pe ce loc 'destinat handicapatilor', la care nu plateste parcare anuala; eu ti-am spus ambele variante noul e nou dar e scump iar masinile second sunt o loterie, nu inseamna ca toate-s praf! asta nu a inteles gica contra ala si s-a simtit vizat

faptul ca eu am avut norocul cum zice el si intelepciunea sa imi iau lucruri noi este ca asa a vrut universul printre altele happy dar nu regret nicio clipa alegerile in ceea ce priveste autovehiculele, am masina care dupa 7 ani am vandut-o si era tipla, pentru ca eu stiu fiecare surub cand l-am schimbat si ce s-a facut pe ea, ce mentenanta am facut ca prim proprietar, nu zic nici ce masina am acum dar ala in viata lui te asigur ca nu a urcat in o masina buna, ori ala vine si ma abureste ca el are masina de la firma din afara, un mincinos, cand masina a avut multi proprietari in afara si un samsar in tara, nimeni numai stie cand s-a schimbat distributia de exemplu...ca aia vin cu niste amarate de caiete de service in care pui o stampila flasa intr-o casuta pe un caiet, pe cand marcile si modelele noi vin cu "carte service electronica" in fine nu stau sa dau explicatii pentru un gunoi ca ala de mai sus, insa pentru tine merita sa dau explicatii ca esti un tip de bun simt

am inteles ca daca ai bani de masina second nu ai cum sa iei una noua, nici eu nu pot sa cumpar acum Audi A7 sau A8 full nou, evident

In Romania sunt 2 tipuri de posesori de masini in ceea ce priveste investitia intr-o masina, cei cu diesel care cred ca martoagele lor sunt cele mai cele> cele mai fiabile, cele mai economice etc si noi ceilalti pasionatii de masini...
Un amic de-al meu este opusul meu cumpara tigai pe benzina si le tuneaza dar are omul bani de orice masina noua scumpa, insa pentru el tuningul este meserie si pasiune totodata! Deci eu nu judec ce cumpara cineva ci motivul pentru care unii cumpara si apoi se lauda ca ale lor sunt bune si ca ce fraier e unu care cumpara masina noua care oricum se devalorizeaza! L-a asta s-a ajuns? sa-i consideram prosti pe cei care cumpara lucruri noi? pai atunci sa cumparam cu totii doar haine sh, telefoane vechi si chiar si mancarea expirata dar la reducere zic!

revin si inchei cu asta, masinile diesel care sunt rulate necesita investitie mare in timp in ele, pica ba una ba alta, meltenii considera ca este ok sa mergi si cu catalizatorul gaurit si cu filtru DPF anulat, pentru ca ei dau bani pe o masina veche pe care in mod normal nu pot sa o intretina cu piese noi si de calitate!
Daca poti sa intretii o masina precum A6 diesel atunci cumpar-o fara probleme!
Eu aleg altfel imi plac masinile turbo benzina si benzina aspirat, dar inteleg de ce Romania este o tara preponderent "diesel"!

te salut

| Simpatic a răspuns:

@ AndreiBistriteanu s-a cam umplut forumul acesta de melteni care-si iau nasul la purtare, rahat mananci tu mai gunoiule, care te lauzi ca ce? ca ai km multi la o masina harbuita, care si asa nu iti permiti nici sa o intretii, probabil mai pui si piese sh din cand in cand!
daca nu ai vazut o masina noua in viata ta taci incult care esti venit de la sapa si dai lectii aici, ce faci tu cu banii, nu ma intereseaza ce bani ai tu! fraiere
cine are bani se vede prin achizitii, restul de gusteri trancaniti mult si deranjant, dar aveti lipsa de bun simt si puneti si sub semnul intrebarii pe altii care stiu acest domeniu mai bine decat voi

vezi ca masini nu inseamna doar harburile pe care le vezi tu in targuri, sunt masini noi hibride care consuma mai putin ca un harb de-al tau, noi nu cotete ca nu ai vazut in viata ta altceva decat cotet ca si tine!
Si daca erai asa barbat nu spuneai vorbe si dadeai apoi ignore, fatalaule

| sierra1 a răspuns:

Excelentă mașină. Dacă "merită" sau nu, doar tu știi

| Alex10092003 explică (pentru sierra1):

Păi am auzit ca cel de 2.0 este cam puturos

| sierra1 a răspuns (pentru Alex10092003):

Inseamnă că n-ai condus altceva decât Trabant

| andraandr a răspuns:

Am auzit și eu că e bun