| anonim_4396 a întrebat:

Bună
Ce părere aveți despre Alfa Romeo 159 1.9 motorină ( nu contează cai)?
Mulțumesc

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Buna.
E ceva exotic, placut la condus. Motorul foarte reusit.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Din ce stiu eu motorul de 1.9 120cp e chiar reusit, cel de 150 nu prea. Masina e bazata pe opel vectra c deci piese si mecanici ce stiu sa lucre la ea sigur se gasesc. In opinea mea arata foarte bine deci de gasesti unul in stare buna la pret decent eu zicca merita.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

In afara de motorul 1.9 diesel si parca fuzetele, nu mai au nimic altceva in comun.
Suspensia si constructia caroseriei difera total.
Vectra C/Signum sunt pe aceeasi platforma cu Saab 9-3 si un model de Buick.
Cat despre motoare, eu zic ca 16V-ul, adica ala de 150/180cp, e cu mult superior celor 8v.
Admisia swirl ii sperie pe multi, dar daca masina e consusa corect si intretinuta la timp, nu face absolut nici o problema.
A mea e trecuta de 300. 000km si merge perfect, am vazut si la 680. 000km fara probleme grave. E motor foarte reusit.
Alea de 120cp sunt mai tractoricesti, nu isi au rostul, chiar daca sunt fiabile. Nu iti iei Alfa Romeo ca sa mearga cat un Golf 4, sa fim seriosi.
Fanii Alfa pe care ii cunosc, nici macar nu recomanda motorul 1.9, ci 2.4, care din spusele lor ar consuma mai putin si ar trage si mai tare.
Motorul 2.4 e practic un 1.9 16V cu un cilindru in plus, constructia e identica.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Multi cumpara alfa romeo pentru felul cum arata. Nu toti is fani si au nevoie de 200cp sau mai mult. In opinea mea motorul 1.9 120cp e tot ce ai nevoie pentru Romania. Nu zic ca nu ajuta cai in plus ( eu am un bmw de 163cp) dar la nevoie pot sa ma intorc la un golf 4 1.9 100cp si sa fac depasiri in siguranta.