| liolios a întrebat:

Mi-a fost luat permisul de conducere pe 90 de zile prntru viteza.Am primit o dovada pe 15 zile care mi-a fost luata dupa 6 zile pentru o defectiune la sistemul de franare.Asa ca m-am ales cu 180 de zile fara permis.Acum intrebarea este: Trebuie sa dau acea retestare din moment ce sunt dispus sa astept cele 180 de zile? Am sunat la politie de 2 oei, unul a spus ca DA iar celalalt a zis ca NU. Ce e de facut in cazul asta din moment ce nu sunt in tara?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din cate stiu retestarea se da pentru a obtine permisul inainte de termen. Daca esti dispus sa astepti 180 de zile nu vad de ce sa mai dai testul. Probabil politistul care ti-a spus ca este obligatoriu nu a inteles faptul ca esti dispus sa astepti.

Răspuns utilizator avertizat
| ytalyanu a răspuns:

Mai mult ca sigur trebuie sa dai retestarea, nu te juca

| Baton a răspuns:

Nu am inteles exact ce probleme ai.
ti-a fost luat pentru viteza sau pentru defectiune? ori pentru aman2a?
oricum in acelasi timp nu se poate lua pentru 2 chestii diferite.
aici ma refer ca daca ti-a fost luat acum 2 saptamani pentru viteza tu normal nu mai ai cum sa circuli cel putin legal cu masina.
iar dupa inca alte 15 zile ti-a mai fost luat odata pentru defectiuni...eu nu prea inteleg aceasta situatie.
adica tio luat permisiul de 2 ori?
poate explici ceva mai bine situatia happy
oricum, ideea e ca legislatia se cam schimba si prea des inca. dar probabil va trebui sa dai acel test.
si daca insisiti sa aflii poti sa suni la politie de mai multe ori sau sa vorbesti cu careva de la circulatie sau ceva mai simplu sa verifici legislatia in vigoare.
daca nu esti in tara si nu ai nevoie de permis atunci nu trebuie sa te agiti prea tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha ti-l da este un an nena

| liolios explică:

Digicron mi-a fost luat pentru viteza pe 3 luni si am primit o dovada pentru 15 zile. dar nu m`am folosit de ea ca la 6 zile dupa ce am primit`o am fost iar oprit si mi s`a gasit o defectiune la sist de franare si mi s`a mai luat pe inca 3 luni.deci a fost luat de 2 ori intr-o saptamana.