| ClaudiuM1997 a întrebat:

Momentan am o masina diesel din 2003 si doresc sa o schimb cu ceva mai noua (euro 5 dupa 2010). Problema si enigma mea e asa.Mie imi plac cele diesel cum se conduc dar si stau mult in oras cu ele.Cu cea din 2004 nu am probleme (fara dpf,1, 9tdi ) dar cu viitoarea da.Dar in acelasi timp nu imi place cum merg cele pe benzina.Voi ce ziceti? Sa ma duc pe fiabilitate cu una pe benzina sau placere cu una diesel.Mentionez ca am 22 ani.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Care placerea unui diesel in afara de cuplu mic la turatii joase?

zgomotul? poluare? incalzirea grea?

| ClaudiuM1997 explică (pentru suntserios):

Doar prima parte. asta prefer eu.

| sierra1 a răspuns:

"Sa ma duc pe fiabilitate cu una pe benzina"

e o poveste complexa: posesorii de diesel or să-ți spună IA DIESEL iar posesorii de mașini pe benzină o să zică IA BENZINAR

uite ce zic specialiștii:
https://www.promotor.ro/masini-noi/opinii/benzina-vs.-motorina-i-4346407

| xerxes1 a răspuns:

Placere sa trezesti toti vecinii cand iti pornesti tractorul dimineata?
Placere sa iti vibreze toata masina in ritmul motorului?
Placere sa lasi un nor de fum negru in spate de cate ori accelerezi brusc?