| anonim_4396 a întrebat:

numele meu este Ionut si am si eu o intrebare pentru cei care sunt in tema si se pricep cat de cat! Eu pe 30.07 am avut un accident pe autostrada, un tip cu un Cielo a intrat in mine fara pic de frana, dupa 30 de zile de asteptari de la politie a anexei 2 pentru ca tipului i-au facut dosar penal, a sosit si ziua decisiva cand imi va spune daca masina mea primeste dauna totala sau mi-o repara, eu am facut un deviz estimativ inainte si reparatia se ridica undeva la suma de 340 de milioane! Masina fiind un Renault Megane 2 din 2009! Astazi am fost la domnii de la asigurari (City Insurance) ca sa imi faca maine programare sa vina si sa imi faca poze la masina! Domnul mi-a zis ca in caz de primesc dauna toatala dansu o sa calculeze astfel ( ia pretul masinii de noi cat mai costa una in ziua de azi noua, imi scade 7 ani si ca masina mai valoreaza decat 30% din care mai scade si inca 25% epava! Adica o sa ajung la o suma de... masina cumparand-o in Septembrie din Germania cu 9700 de euro find foarte bine intretinuta si cu foarte putini km! Acum intrebarea mea e urmatoarea, daca Megane 2 nu se mai fabrica din 2009, incepand cu 2010 s-a produs modelul Megane 3 Cabrio cum poate sa imi justifice el ca masina mea in ziua de astazi mai costa nu stiu cat noua! Sau se ia modelul Megane 4 de nou care in prezent costa 28000 Euro?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

O sa incerce sa-ti ofere o suma foarte mica.
Sa nu o accepti si sa-ti cauti un avocat.
Atunci regulile de calcul ca prin miracol se schimba.
O sa-ti primesti banii mai tarziu dar mai multi.

| JohannesZu a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Da pai la asta ma astept si eu, oricum daca imi ofera o suma mica sunt dispus sa ma judec cu ei si sa astept si 2 ani de zile pentru ca oricum viata merge inainte si ani trec! Nu accept ideea ca, intrand un dobitoc in mine ca eu sa fiu cel care iese in dezavantaj, poate sa fie si mama masi de lege ma judec cu ei pana in panzele albe!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se ia in calcul amortizarea contabila, precum si uzura fizica.
Solicita achitarea contravalorii unei masini cu uzura si clasa asemanatoare.
Asigurarile se fac la pretul masinilor noi, daci - normal - ar trebui sa-ti cumperi alta masina in loc din despagubire.
Dar asigurarile incearca diferite tertipuri sa scape de obligatiile de plata.

| JohannesZu a răspuns (pentru Bula):

Salut, tu esti singurul care ma scoti la lumina, din cate am inteles uzura masini nici nu mai conteaza pentru ca ei odata ce iti dau dauna totala deja au oprit 25% din valoarea despagubirilor, suna interesant "solicitarea contravalori unei masini asemanatoare" pentru ca lejer sare de 6 jumate o model cu km si an ca al meu dar din cate am inteles in 2014 s-a schimbat legea si ii favorizeaza pe ei fara a mai avea aceste oportunitati

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Doar casco pentru masini noi se fac la valoarea de piata de noua a masinii si atat. RCA nu are nicio legatura cu acesta valoare

| suntserios a răspuns (pentru JohannesZu):

Uite ce zice legea ASF actuala

Art. 52. – (1) Valoarea vehiculului la data producerii accidentului se stabileşte pa baza valorilor de piață ale unor vehicule de aceeași marcă, tip, model, caracteristici tehnice și dotări, an de fabricație, având un parcurs în kilometri şi o stare de întreţinere comparabile.

(2) Valoarea de piață a unui vehicul se stabilește pe baza sistemelor de specialitate pentru evaluarea vehiculelor înmatriculate permanent în România, precum şi în baza oricăror documente prezentate de către partea prejudiciată în dovedirea prejudiciului suferit.

pe scurt iti dau cati bani au ei chef

suntserios
| suntserios a răspuns:

Au niste preturi standard, in niciun caz nu se vor raporta la alte modele superioare.

| Alexia26 a răspuns:

Am aflat de pe https://bagy2.blogspot.com/......-city.html in cat timp platesc cei de la City Insurance o dauna pe RCA. O fi adevarat?

| JohannesZu a răspuns:

Ce imi arati tu mie aici? Tu ai citit intrebarea mea?