| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Sunt un mare fan al masinilor ford focus din anul 2008 si vreau sa-mi cumpar una second hand.
Dupa multe zile de cautare am constatat ca sunt numai 1.6 tdci 110 cp si as vrea sa stiu daca motorul e puternic(gen cand apas pe pedala daca ma baga in scaun sau nu) sau e o masina lenta cu care nu pot face depasiri etc sau o comparatie intre alte masini.
Va Multumesc!(de abia mi-am luat carnetu...dau funda)

Răspuns Câştigător
| raduro1985 a răspuns:

Vrei un sfat? Daca abia ti-ai luat carnetul nu iti lua Focus de 110cp. Da, la 110cai te impinge in scaun. Orlando, tin sa te contrazic. Dieselul clasic nu e sportiv, dar pentru a putea ajunge benzinarele s-a pus si turbo. Deci e depasita ideea ca masinile diesel nu sunt sportive.
Tymbark...in comparatie cu ce masini? Normal ca nu o sa o poti compara cu un Ferrari de 500cp, cu mercedes de 300 etc. Dar comparativ cu Loganul e foarte sprinten. Iar ca sfat..nu iti lua nici o masina cu motor mic si capacitate mare pentru ca respectivul motor e suprasolicitat/in principiu, pentru ca dintr-un motor mic sa poti scoate multi cai trebuie sa lungesti manetonul arborelui cotit si asta il face slab. Mai bine cauta un 1.9 turbo de putere asemanatoare decat 1.6.

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Intră pe ClubFord şi îţi dau specialişti toate datele necesare.
http://www.clubford.ro/

| 0rlando a răspuns:

În primul rând, motoarele diesel nu sunt făcut făcute pentru a fi sportive, sunt făcute pentru a fi economice.
În al doilea rând, am mers cu Mondeo de 90 de cai, diesel și te împinge serios în scaun, iar Focus este mai ușor decât Mondeo, deci presupun că 110 cai sunt ceva mai interesanți.

| MrSoapte a răspuns:

Diesel-ul are cuplu! Dar, nu te astepta ca un motor de 1.6, sa te bage-n scaun cand apesi pedala de acceleratie!
Masina te ajuta in depasiri, te ajuta cand este un drum in rampa deci, e un motor ok!
Am condus Ford Focus 1.8 tdci si 2.0 tdci! Mi-a placut fff mult masina!
Ai confort, ai spatiu si ai un consum ok!
Personal, consider ca vei fi multumit de masina!
Succes!