| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, detin o skoda fabia 1.4 16v 101 cp(aub) din 2003.Masina merge foarte bine,trage bine,motorul merge foarte liniar fara zgomote ciudate, problema e ca imi consuma foarte mult ulei circa 1 l-1.5l la 1000 de km adica extrem de mult.Nu cred ca sunt segmentii dusi deoarece cum am spus mai sus nu se simte lipsa de putere deloc are foarte mare vlaga masinuta si nu couma deloc mult am scos la drum lung consum de 5.6 cu o viteza de cca. 100-130 km/h.Eu suspectez ca ar fi de vina valva egr deoarece este mult ulei prelins pe langa ea.A mai intampinat cineva problema aceasta stiti cumva daca poate consuma ulei daca egr-ul e defect.Mentionez ca in acest moment masina are castrol magnatec 5w-40 c3.Masina are 170000 de km reali.
P.S: Se poate sa fie un ulei prost acest castrol pentru ea.Sa trec pe un ulei mai vascos gen 10w-40 sau 10w-60?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Treci pe 10w40, macar Mobil.
Anuleaza EGR, daca il suspectezi.
Consumul de ulei la panaramele astea de 1.4 16V facute de Volkswagen, se intampla pe langa supape, cel mai des.
Se monteaza supape si ghiduri noi, ca sa scapi de problema.

2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

10W 40 este mai vascos la ...rece.
La cald este la fel si este de calitate mai slaba.O firma ruseasca facea ulei fake Castrol din ulei ordinar diluat.
Incearca Divinol 5W40.Este cea mai veche rafinarie din Germania si inca nu au am auzit de Divinol contrafacut.
Eu il bag la 1.8 tsi si trec des de 5000 rpm.Mai mult de 0, 5 la 15000 km nu consuma.
Valva egr nu are nicio legatura cu uleiul.Verifica separatorul de vapori de ulei.

| xerxes1 a răspuns:

La noi exista multa ignoranta in domeniul uleiurilor.
10W40 pare mai vascos in bidon si de aceea unii mecanici care au facut scoala in garaj la colt de strada il recomanda.
Dar este mai vascos la rece, la cald avand indicele de vascozotate 40 la fel ca si celalalt.Iar motorul functioneaza la cald.
Daca vrei ulei mai vascos pui 5w50.
5w40 este sintetic este mai scump iar 10w40 este mai ieftin fiind mineral de calitate mai slaba.