| CristianN99 a întrebat:

Buna Ziua! TPU.ro
Am si eu o intrebare, am vazut ca s-a schimbat codul rutier! Pentru obtinerea permisului auto sunt necesare 10 clase!
Eu am pe permis categoriile: AM B B+E si C1 si am si atestat de transport persoane!
Si vreau pe viitor sa dau pentru C si C+E.
Dar problema mea este ca am doar 9 clase absolvite! Ce pot face?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unde ai vazut si ce lege de modificare este?
De vreo 2-3 ani se tot vantura aceasta informatie falsa, cred ca am dat zeci de raspunsuri pe aceasta problema, ca nu este nimic adevarat. Am vazut si eu cateva asemenea "stiri" si nici macar una nu indica legea exacta.
In orice caz legislatia rutiera actuala nu prevede nici o conditie de studii pentru obtinerea permisului de conducere si nici nu cred ca o sa prevada in viitorul apropiat, important este sa stii citi si scrie. Fata de aceasta poti linistit obtine categoriile respective, daca indeplinesti conditiile de varsta, sa fii apt medical si sa reusesti la probele teoretica si practica, bineinteles dupa ce faci scoala de conducere pentru categoriile respective.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci si dai C pentru ca nu s-a modificat nimic