| Caddy a întrebat:

Salut TPU
Am o intrebare care ma macina de la o vreme
din cauza unor probleme a trebuit sa abandonez scoala cu toate ca nu sunt foarte multumit dar asta e.
sa trecem la intrebare, cate clase sunt necesare pentru obtinerea permisului auto? e vreo lege
sa nu uit am doar 8 clase
Pot da de permis de la varsta de 17 ani?
astept raspunsurile voastre aici sa pe id alyn_3style
stima

5 răspunsuri:
| ur2sw33t2b4g10 a răspuns:

Din cate stiu eu e destul sa ai 8 clase pentru permis. O sa ai nevoie de o adeverinta sa ateste asta sau o diploma. Poti sa faci scoala de soferi inainte de 18 ani dar sa dai de permis doar la 18+o luna din cate stiu eu. Spor

| Lumydee a răspuns:

Buna. Eu lucrez la o scoala de soferi in Severin. In prezent, nu conteaza cate clase ai, te poti inscrie la scoala cu maxim 3 luni inainte de a implini 18 ani... Succes!

| Caddy explică:

Pf multumesc mult de tot pentru raspunsuri

| Caddy explică:

Multumesc mult.stima

| asterixobelix a răspuns:

Condiţiile de prezentare la examen sunt următoarele: (art. 33 R)
- vârsta : - 16 ani împliniţi pentru categoriile A1 şi B1
- 21 ani împliniţi pentru categoriile D, DE, Tb, Tv şi subcategoriileD1 şi D1E
- 18 ani împliniţi pentru categoriile A, B, BE, C, CE, Tr şi subcategoriile C1, C1E
- să fie aptă din punct de vedere medical (art. 21, art. 23 alin 4 O. G)
In concluzie nu pot da examenul pana nu ai implinit 18 ani.