| DannyAlexx a întrebat:

Bună ziua TPU! Vreau sa îmi cumpăr o mașinuța și îmi este greu sa ma decid sau sa găsesc ceva cât de cât ok ca nu dispun de un buget extins, circa 5000-6000 maxim dar nu mi-as da toți banii pe mașină, preferințele mele sunt:
-sa aibă un consum decent
-sa fie cât de cât sprintena
-un spațiu ok sau dacă nu nu ma deranjează dacă este coupe dar măcar sa incapa cât de cât ceva în portbagaj
-sa arate bine și sa fie fiabila
Știu ca nu prea cred ca sunt dar sa fie încadrată măcar cât de cât cerințelor mele, țin sa menționez ca am 21, as fi recunoscător dacă m-ați ajuta și dau fundă! Thx

20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mașină nouă să fie (găsești in banii tăi), sunt prea mulți bani totuși pentru o coajă SH probabil și mănărită la km și alea-alea

| DannyAlexx explică (pentru sierra1):

Oricum va fi, la unele se cer preț exagerat

| sierra1 a răspuns (pentru DannyAlexx):

Ai urcat intr-un sandero nou?

| DannyAlexx explică (pentru sierra1):

Da

| sierra1 a răspuns (pentru DannyAlexx):

Așa... și?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia frumos un Golf 5 ca tot omu'. big grin
P.S. Nu e raspuns la misto. Ia un G5 la maxim 3500 si fa un fond de rezerva de 1000 "in caz ca" si de 500 baga gaz si plimba-te. happy

| DannyAlexx explică (pentru GabiDumitrescu):

Ii cam mult pentru un golf? și plus ca mai pun puțin pe lângă și iau un megane mai nou și mai economic

| DannyAlexx explică (pentru DannyAlexx):

Fără? * (era o opinie)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DannyAlexx):

Golf 5 sub 150.000 reali, in stare foarte buna, motorizare mai rasarita. 3500 zic ca e rezonabil.

| DannyAlexx explică (pentru GabiDumitrescu):

Ma îndoiesc ca mai găsești asa ceva dar la bani aia de fapt chiar mai puțin și mai frumușică ar fi o mazda 3

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DannyAlexx):

Tu vrei frumusica sau cit de cit ok si ieftina in exploatare? Mazdele sunt ceva mai pretentioase. Depinde mult de motorizare la japoneze, unele au motoare foarte reusite, altele mai putin...

| DannyAlexx explică (pentru GabiDumitrescu):

1.6 benzina, acum sa fim sinceri sa fim sunt vechituri...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DannyAlexx):

Am dat link la 1.9 TDI, unic proprietar. Sa avem pardon. Asa, uite, ca sa nu arunci aiurea cu banii si sa ai masina de plimbat din A in B, ia frumos un Renault Clio de maxim 3 ani.

| DannyAlexx explică (pentru GabiDumitrescu):

Sau un suv

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DannyAlexx):

Daca vrei dulap, atunci ia un Opel Corsa cu motor de 1.2 la maxim 1500 EUR, fa-ti treaba cu el, trage tare la job si pe linga vreun an-doi apoi caseaza ala si ia un Suzuki Vitara nou. Se pi*a cu bolta si pe mama Sandero-ului. Am mers cu ambele, ca sa nu iasa discutii.

| DannyAlexx explică (pentru GabiDumitrescu):

Auzind opinile voastre am ajuns la o concluzie, mulțumesc frumos
Am sa îmi iau bicicleta ca ii mult mai ok și nu consuma și de restul îmi fac de caciula 10x

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DannyAlexx):

Daca ai infrastructura, asta si e ideea. In tarile civilizate unde se traieste cu adevarat bine, e un cult al bicicletei si mersului pe jos, nu stau sa se masoara in care are bani mai multi de aruncat pe masina. A, da, si era la un moment dat un interviu cu ceva trupete/muzician care face ceva bani ca are si casa lui de discuri, italian asta, si cand a ajuns cu discutia la masini a zis ca i-ar place un Ferrari, are bani de Ferrari, dar nu isi permite sa arunce o circa de bani pe asigurare/impozite/intretinere, asa ca omul circula cu o japoneza cu motor de 1.2 si nu avea nici o problema cu treaba asta. Doar la romani vezi mentalitati de genul "cu masina xxx ride si bunicul de mine" sau "dar vai, sub 250 CP nu poti sa faci depasiri" si alte ineptii de genul asta. P.S. La modul cel mai sincer, daca chiar iti iei bicicleta si pui un ban deoparte, te felicit calduros si ai 200% stima si respect din partea mea.