| alexuL97 a întrebat:

Bună ziua tuturor! Doresc să-mi achiziționez o mașină la un buget de 5000€ și aș avea nevoie de niște păreri în legătură cu diferențele dintre BMW seria 1 2005-2006 și VW Golf 5 2007. Astea sunt preferințele mele, dar nu știu care din cele două să o aleg. Aș avea nevoie de o mașina care sa nu consume exagerat de mult. (Țin să precizez că am avut un Ford Focus 2005 motor de 1.6 diesel și am umblat cu ea mult și bine și nu m-am plâns de consum). Care din cele două menționate mai sus e mai ok de achiziționat și pe ce motorizare să fie? Care este diferența la piese, confort, spațiu, durata vieții motorului(în general), etc. Mulțumesc tuturor anticipat și să aveți o zi bună în continuare!

Răspuns Câştigător
| onyvirus a răspuns:

Seria 1 a fost una din optiunile mele de asemenea, doar ca am renuntat dupa ce am facut un test drive cu ea si mi s-a parut foarte inghesuita. Adica pozitia soferului e excelenta, dar restul e inghesuit, eu utilizand masina foarte mult in drumuri mai lungi si oras.
Mi se pare foarte mare pretul pentru seria 1, in actualele conditii de piata, ~12.000 euro o masina din 2005-2006.
Totusi, daca tu esti setat pe ea, recomandarea mea ar fi un 1.6i, si de diferenta de bani sa cauti mai multe optiuni. Daca consumul e o problema pentru. tine, nu crezi ca un motor de benzina va consuma mai mult decat un diesel in oras?

Daca folosesti masina preponderent in oras, iti recomand un vw Golf, sau un Duster. Ai sa plangi langa fiecare zgarietura, groapa, bordura, canal, etc cu BMW-ul ala.

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

BMW este producator de masini sport si premium, VW = masina poporului. Preturile difera, pret la piese difera. La un BMW e tractiune spate in una de 10 ani bagi in el de nu te mai termini si nici masina nu ai. Vezi si comenturile-
http://blog.autovit.ro/......-ii-de-ce/
http://blog.autovit.ro/2013/12/analiza-bmw-seria-1-2004-2013/

| Roxin a răspuns:

Salutare!

Momentan, detin o Jetta 2.0 Tdi DSG.
O sa incep cu partea de randament. Motorul trage foarte bine. Are ceva caluti, se aude frumos, cutia de viteze e impecabila. Pentru ce am eu nevoie, e ideala. In cazul tau, ar fi un Golf cu fund bombat. laughing
Pe partea de consum, momentan am o medie de 6, 8 in oras, 5, 1-5, 2 autostrada.
Ca intretinere am schimbat doar consumabile si urmeaza volanta. Are totusi 97000 km si e vremea. Spatiu ai cat vrei. Ai totul la indemana, nimic complicat in comezi, confort. Ii poti adauga cate extra vrei.
Am senzatia ca piese pentru BMW sunt o idee mai scumpe decat cele de pe Volkswagen.
Deci, te indrum catre Golf si eventual, daca ai posibilitatea, sa iei versiunea DSG pe motorul 2.0. O sa te indragostesti de ea!

O zi buna!

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

E simplu numai sa stii pentru ce vrei masina pentru confort si femei clar bmw dar pentru restul golful