| CristiB93 a întrebat:

Buna Ziua.
Trebuie sa merg in Ungaria zilele astea cu masina mea care nu e trecuta pe mine, a ramas pe vechiul proprietar. Este o problema asta cand trec vama?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai prosti omul. Nu ii pasa numanui ce numere are masina si nici de contract. La toate punctele de frontiera sunt camere care scaneaza nr de inmatriculare. Daca masina nu e declarata furata sau data in urmarire nu le pasa de acte. Pricepi ca am trecut de 10 ori pe acolo iar tu probabil niciodata?

36 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Celai simplu este sa faci o hârtie de mana prin care proprietarul te împuternicește sa circuli cu mașina in tara si in afara ei. Asta daca nu ai completat înstrăinarea pe certificatul de înmatriculare.

| baru a răspuns:

Pentru siguranta ta, act de vanzare cumparare prin notar plus cartea originala normal si talonul.

| RAY a răspuns:

Eu nu am vazut sa isi ceara ceva la vama vreodata, chiar nu am auzit de ceva asa, doar buletin si control atat

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Pai nu iti cere daca soferul este proprietar. Eu intreb in cazul in care nu este proprietarul masini. Am auzit ca cica nu ti-ar da voie sa treci.

| sierra1 a răspuns:

Da, mare! Precis la vamă îți cere și certificatul de înmatriculare și CI și dacă nu coincid numele de pe cele două și nu ai împuternicire, ungurii te întorc!

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Vrajeli. Am trecut la unguri de vreo 10 ori. Absolut niciodata nu mi au cerut actele masinii si nu le pasa pe numele cui e masina chiar daca iti cer actele. E circulatia in UE

| CristiB93 explică (pentru suntserios):

Ai avut dreptate. Nu-i pasa la nimeni de actele masinii. Bravo, big like for you.

| suntserios a răspuns (pentru CristiB93):

Știu ca am avut dreptate. Mi am bazat răspunsul pe experienta proprie și de obicei nu dau sfaturi dacă nu sunt informat pe subiect

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Și eu Mi am bazat răspunsul pe experienta proprie și de obicei nu dau sfaturi dacă nu sunt informat pe subiect

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Deci, ai fost la granita, cu un certificat care nu era pe numele tau si te au oprit si te au intors din drum da? Sau le ai arata procura si te au lasat? Ca sa ne intelegem.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Deja ești obositor. Cred că nu ai ce face.
Propunere: fă-ți curat în cameră, în PC sau în conștiință. E cazul.
Numai bine!

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Deci, ai avut alt certificat si te a intors de la granita? DA sau NU?
Normal sa sunt obositor, cand minti si nu mai ai argumente, vii zu fraze de rahat ca alea de mai sus.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

"vii zu fraze de rahat ca alea de mai sus."

zu fraze de rahat sunt exprimările tale. Încă odată, vezi-ți de propunerea făcută mai sus. Nu-mi mai scrie că o faci idegeaba

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Deci, te a oprit la granita ca nu aveai procura?

DA SAU NU?

| sierra1 a răspuns:

CristiB93 - știu foarte bine ce zic, nu-mi dau cu părerea. Dacă vrei să faci un drum de pomană până în vamă și apoi retur, ascultă-i pe aburitorii ce-ți spun altfel.

| CristiB93 explică (pentru sierra1):

Am contract de vanzare cumparare cu proprietarul

| sierra1 a răspuns (pentru CristiB93):

Faci cum vrei! Dar dă-ne de veste dacă te întoarce, OK?

| CristiB93 explică (pentru sierra1):

Ok

| sierra1 a răspuns (pentru CristiB93):

Pe unde vrei să ieși?

| CristiB93 explică (pentru sierra1):

Prin Vama Bors

| sierra1 a răspuns (pentru CristiB93):

Am înțeles. Și mașina nu e de BH, așa-i?

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Ascultă-mă: vorbești în pungă! Ești pe lângă temă. Dar fiind un spațiu al liberei exprimări, poți să scrii ce vrei.

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Dupa cum iti spuneam. Eu am trecut prin situatie si stiu ce spun. Tu vorbesti ca sa nu taci.

Fii atent aici

Un citat dintr un raspuns oficial al politie de frontiera:

https://www.romaniatv.net/......55528.html

Sau ce zici daca iti dau link de pe site ul politie de frontiera

https://www.politiadefrontiera.ro/......-6667.html

Mai clar decat fraza

"La controlul de frontieră, nu este necesar să prezentați documente cu privire modalitatea de deţinere sau folosinţă a autovehiculului (contract, procură, comodat etc)."

luata direct de pe site ul politie de frontiera nu cred ca se poate explica.

POate te convinge raspunsul celor de pe avocat.ro

https://www.avocatnet.ro/......evoie.html

Astfel, Directia de Supraveghere si Controlul Trecerii Frontierei a explica, intr-un punct de vedere formulat ca urmare a unei solicitari, ca Politia de Frontiera Romana nu solicita conducatorului auto documente din care sa reiasa raporturile juridice dintre acesta si proprietarul mijlocului de transport.

Practic, politistii de frontiera nu vor solicita conducatorul auto nici procura, nici contract de comodat. Singurele acte pe care ei le verifica sunt

permisul de conducere al soferului aflat la volan,
asigurarea de raspundere civila auto si
certificatul de inmatriculare a masinii (la acest document fiind vizata rubrica referitoare la valabilitatea inspectiei tehnice perioadice a autoturismului).

Astept cu nerabdare sa imi spui acum cum politia de frontiera nu-i are dreptate si tu ai dreptate. Chiar astept.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

1 Ai trimis linkuri ale articoleleor vechi de până la trei ani. Omul ce intreabă nu e interesat ce a fost în 2015.
2 am zis "ungurii te întorc"
3 un alt link vorbește de Bulgaria (iar pe lingă subiect)
4 și ce-i mai important - spune-le tu ungurilor că ai tu linkuri mai vechi care zic... că bla-bla-bla. Îți face ungurul un semn amplu VISSZA arătând spre patria noastră. Dacă comentezi poate mai primești și o interdicție/ceva.

Concluzie. Toate inutilitățile pe care le-ai trimis sunt anterioare unor decizii restrictive de intrare în spațiul Schengen. Si cum mai spuneam, aici fiind un spațiu al liberei exprimări, poți să scrii și tu, ce vrei.

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Ce rahat de raspuns ai dat. Orice sa nu recunosti ca ai dat o gherla la intrebarea asta.

1. Nu s-a schimbat nimic din legislatia din 2015. Romania e tot un UE si nu e in Schengen. Pricepi? Nu se modifica zilnic conditiile de trecere a frontierei. Iar informatia de pe site ul politie de frontiera e veche de mai putin de 2 ani iar eu am testat o de doua ori DOAR anul asta cand am trecut granita la unguri si nu m-a intrebat nimeni de sanatate.

2. Chiar este amuzant spre penibil crezand ca politia de frontiera din Romania iti da informatii eronate si contradictorii cu cele ale maghiarilor. E ca si cum ai zice ca ministerul afacerilor externe ale Romania iti spun ca nu ai nevoie de viza pentru SUA dar cand te urci in avion afli ca te au mintit...

3. Si Bulgaria e tot in UE, fix acelasi lucru.

4. Intelege odata ca nu sunt nici singurul nici primul care am trecut granita cu masina fara sa fiu controlat la acte si intrebat de provenienta masinii. Spre deosebire de tine care nu ai trecut probabil niciodata granita la volanul unei masini.

Ce **** de restrictie de intrare in Schengen ai vazut tu?

E foarte penibil sa te scremi rau de tot sa contraziti pe toate lumea doar ca sa nu recunosti ca ai dreptate.

Sa iti mai zic un secret... am vreo 3 prieteni care au trecut granita cu masini de serviciu... pam pam, nu i-a intrebat nimeni nimic.

PS:

asa de curiozitate, de cate ori ai trecut cu masina, la volan fiind, granita catre Ungaria? sau macar ca pasager? Sunt curios.

Uite, ca sa vezi si tu cum merge treaba, iti dau un video.

https://www.youtube.com/watch?v=UssuaflR5is

E un sofer profesionist, care trece zilnic, bineinteles cu cu masina lui ci a firmei. Uita te de pe la 7:40 sa vezi cum trece el granita fara nicio procura. Si chiar il lasa, al naibii unguri. Sa te uiti la video, ai sa vezi si tu cum se petrece treaba la granita.

Si totusi, scrie atat de clar... atat de clar, pe site ul politie de frontiera... atat de clar atat de clar. Ai impresia ca e doar o conspiratie ca sa te contrazica pe tine? Sau crezi doar ca politia de frontiera da informatii false?

"La controlul de frontieră, nu este necesar să prezentați documente cu privire modalitatea de deţinere sau folosinţă a autovehiculului (contract, procură, comodat etc)."

PS2: daca vrei sa continui discutia, sa stii ca nu mai are absolut niciun sens ceea ce spui tu daca nu vii cu niste dovezi precise... scrise undeva, pe un site cat de cat oficial, care sa iti sustina afirmatiile.

| CristiB93 explică (pentru sierra1):

Am fost. Nu cere nimeni nimic, Suntserios avea dreptate

| sierra1 a răspuns (pentru CristiB93):

Ai avut baftă/noroc/succes
Azi am fost la HU mi-au cerut certificatul de inmatriculare și la intrare și la iesire. Dacă aș filma, ai ințelege. Dacă-l filmez pe vameș, am pus-o. Deci rămâne să crezi că am glumit (dar nu e așa)

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Tu ai face orice numai sa nu recunoști ca ai scris tâmpenii nu?
Cum naiba se face ca fix în ziua în care omul confirma ce am zis eu, tu treci granița ca să ne contrazici pe ambii? Și problema inițială nu era despre dacă se cere sau nu certificatul ci despre numele de pe. certificat. Nu te oprește nimeni ca ai camera de bord sa filmezi și sa ne demonstrezi

| CristiB93 explică (pentru sierra1):

Nu e problema ca cere certificatul. Intrebarea era daca e problema ca nu e numele meu in certificat adica nu e inscrisa pe mine. La tine e scris numele tau?

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nu mai prosti omul. Nu ii pasa numanui ce numere are masina si nici de contract. La toate punctele de frontiera sunt camere care scaneaza nr de inmatriculare. Daca masina nu e declarata furata sau data in urmarire nu le pasa de acte. Pricepi ca am trecut de 10 ori pe acolo iar tu probabil niciodata?

| CristiB93 explică:

Sa va spun cum a fost. La intrare ne-au cerut buletinele si permisul, nici macar asigurarea sau talonul. Sau uitat putin in porbagaj si atat. La intoarcere spre seara nici macar nu sa mai uitat in portbagaj. Doar buletinele si ne-a strigat pe unu pe nume sa verifice, apoi drum bun nici macar 5 min nu am stat.

| Începătorul988 a răspuns:

Daca ai procura pe ea, nu vei avea probleme!

| CristiB93 explică (pentru Începătorul988):

Am contract de vanzare cumparare

| Începătorul988 a răspuns (pentru CristiB93):

Atunci poti trece! Bunicul meu cu actul de vanzare cumparare a trecut Ungaria, Austria, pana in Germania, si retur pana in Romania. N-ai probleme. Drum bun, fara incidente!

| asdf2kpower a răspuns:

Dacă nu e dată ca furată, nu cred.

| Kleb a răspuns:

Am trecut de multe ori in Ungaria, si prin Nadlac si prin Bors iar nimeni nu m-a intrebat de actele masinii...

| TheDorothy a răspuns:

Nu cred daca ai contractul de achizitionare!