| adrian_4038 a întrebat:

Buna ziua tuturor, am mica problema si am nevoie de ajutor.
vreau sa imi cumpar o masina din cluj dar proprietarul este plecat in franta si mi-a propus cv, sa ii pun 300E la moneygram ca sa fie sigur cica ca nu vine degeaba in RO si sa ii scanez si sa ii dau factura ca am pus bani, FARA CODUL DE TRANSFE, si sa ii dua dif cand ne intalnim, deci risc sa imi iau teapa? poate sa scoata bani fara cod? pot sa ii scot inapoi? eu vreau sa ii pun sa ii scanez factura si apoi sa ma duc sa imi scot bani inapoi si sa ii zic ca gata...si la intalnire surpriza ii dau bani in manalaughing

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-i poate scoate fara cod dar nu-i poti lua nici tu, asa ca treaba este in regula.

| adrian_4038 explică (pentru Ioandelasal):

Eu ma gandeam ca pot sa ii scot za zicem dupa o zi... daca pun bani si asta nu mai vine? ce se intampla cu suma?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adrian_4038):

Stiam ca, dupa un anumit timp, banii se reintorc si poti sa-i ridici.
Pentru a fi sigur du-te la o unitate bancara si te lamuresti exact cum se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok, cerei si tu o piesa de la masina de 300 de eur, sa fii si tu sigur, ce mama gaya, carburatorul sau pompatongue Acuma serios, iti zic, cauta alta masina ca sunt destule si cu proprietari acasa, e periculos ce zici.

| adrian_4038 explică (pentru anonim_4396):

Omule ce masina sa cauti cand gasesti un passat din 2001 inscris pe RO in 2008 cu taxa nerecuperata la 1300E si el spune sa mergem sa facem ce teste vreau la masina inclusiv rar si sa o duc pe elevator tot...

| mary4048 a răspuns:

Asta e o schema bine stiuta de tepuire! ..Nu face prostia sa trimiti banii..altfel ramai cu buza umflata..stii cum se spune ..si batut si f***t si cu banii luati.

| mary4048 a răspuns:

Si apropo.fac pariu ca tipul nici macar nu e plecat din tara...asteapta ca mortu` colacul banii tai..de ce s-ar intoarce cineva din Franta pentri o tranzactie? ..nu are treaba acolo? un job ceva? ..hai sa fim realisti..cand ceva e prea frumos sa fie adevarat, inseamna ca asa e..nu-i trimite nici macar un chior..sa vanda la alt fraier!

| adrian_4038 explică (pentru mary4048):

Ba a zis ca e la munca si sa ii arate sefului lui ca nu pleaca degeaba in ro...

| adrian_4038 explică (pentru mary4048):

In plus mi-a dat si nr de tel unu lung de 13 cifre cu prefix 0022... l-am sunat si am vbt cu el...

| mary4048 a răspuns (pentru adrian_4038):

Teparii nu sunt prosti.fac lucrurile sa para cat mai plauzibile. daca masina era asa buna si ieftina, nu crezi ca era vanduta pana acum cu banii jos fara scheme de genul asta? ..asculta ce zice fata..raposatul meu sot era un mare escroc..stia ce-si doreste omul..il citea si-l tepuia de nu se vedea, se uita in ochii lui si-l mintea de credea si el 90 la suta ce spune.a murit in 88, altfel dupa revolutie era vreun miliardar la cata smecherie avea in el..eu nu l-am crezut ca e bolnav nici cand era pe patul de moartelaughing)fa ca mine si nu o sa regreti..mai gasesti masini..chill out.

| AlexBpm a răspuns:

Nu pune tu botul la tot ce zice..are de gand sa vanda masina isi misca fundul si o da

| adrian_4038 explică (pentru AlexBpm):

Da corect dar el zice sa procedam asa ca sa fie sigur ca sunt interesat de masina...

| xxflorinxx94 a răspuns:

Daca omul este de incredere poti sa ii pui dar sa nu pui o suma mare

| elenuta12 a răspuns:

Nu se poate sa trimiti bani fara cod

| adrian_4038 explică (pentru elenuta12):

Nu prea am inteles ce vrei sa spui idea era daca poate el sa ii scoata fara cod? pentru ca eu ii puneam da nu ii dateam codul ii aratam doar factura scanata ca am facut transferul...si daca pot eu pe urma sa imi scot bani

| Cristian_Sebastian-anina_1992 a răspuns:

Salutare adrian imi spui si mie daca ai rezolvat ceva cu masina ca mi-s-a propus si mie un caz identic cu al tau...

| adrian_4038 explică (pentru Cristian_Sebastian-anina_1992):

Nu ai cum sa rezolvi nimic pentru ca e teapa...m-am interesat destul de mult am ascultat si pe alti si eu nu am pierdut decar 25 de lei..incarcare de 5 euro sa sun la numarul lasat de el. numarul era din benin. acolo poti scoate bani dintr-un transfer doar cu o simpla copie scaner pe care el ulterior se duce cu ea la banca. exact ce cerea tipul, deci repet acolo nu au nevoie de cod...cauta alta nene, Romania e plina de fiare si bani ciuciu,,,