| Varga_Varga_1985 a întrebat:

vreau sa cumpar o garsoniera dar proprietarul e plecat in Franta, as putea sa fac actele de la departare?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, ambele parti ale contractului de vanzare-cumparare trebuie sa fie prezente in fata notarului public. Sigur ca oricare parte poate da o procura speciala unei alte persoane, prin care s-o imputerniceasca sa se prezinte la notarul public, sa accepte vanzarea-cumpararea si sa semneze contractul.
In cazul tau vanzatorul poate da asemenea procura si o poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Franta si o trimite persoanei desemnate in procura.
De asemenea procura se poate face si la un notar francez, dar apoi va trebui tradusa in Romania si legalizata semnatura traducatorului.