| CJ23MDL a întrebat:

Bunav-as ruga sa-mi dati niste sfaturi referitoare la skoda octavia.as dori sa achizitionez una noua 1.6 (pentru drumuri lungi ). Se merita? Cum se comporta masina? Stabilitate in curbe? Consum? Am condus una din 2007 si se comporta foarte bine.motor silentios, stabilitate buna. Ma gandeam la o jetta sau un megane coupe noi ambele, dar cu dotari mai putine decat la octavia, asa ca ramane sa veniti voi cu parerile. Orice sfat este bine venit.happyVa multumesc!

Răspuns Câştigător
| Homye18 a răspuns:

Salut eu te sfauiesc ca pana sa cumperi masina sa optezi si pentru "pachetul drumuri grele" nu de alta dar sa nu ai surprize cu ea pe gropile patriei. Si 2 la mana intereseaza-te de reteaua de service. Adica daca ai service in aproprierea ta. Adica sa nu te trezesti ca dupa ce ai cumparat-o ca cel mai apropiat service de tine este la 80 de km ( spre exemplu). Totusi pana sa-ti cumperi iata un link al forumului posesorilor de Skoda http://www.clubskoda.ro/. Cred ca ei ar fi in cea mai mare masura sa te lamureasca vizavi de avantajale si dezavantajele masinii pe care vrei sa o cumperi.

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai Jetta automat este peste Octavia, dar sa ai bani sa o cumperi, si daca vrei drumuri lungi eu te sfatuies sa te orientezi spre ceva diesel, eventual sa iei si 4x4 acea octavia fiindca iarna se simte diferenta extraordinar. Pot sa spun ca am condus 150 de masini la viata mea si ce este cu tractiune integrala iarna simte diferenta si chiar si vara la drum lung se tine mult mai bine pe drum, cum spunea cineva mai jos pachetul de drumuri grele ar fi ok, cu consumul sta bine, service ieftin, revizii ieftine, piese cu pret mediu nici scumpe ca un Renault sau alte masini franceze dar nici ieftine, si altceva nu prea am ce sa iti spun despre masina. Cine spunea sa te orientezi ce service ai in apropiere... si cat te duci cu ea o-data la nu stiu cat timp... mai ales ca ai zis ca o folosesti pentru drumuri lungi cand dai de un service in drum opresti si gata ca si fara programare pe garantie se face tot oricand chiar daca astepti 1-2 ore in plus. Eu zic ca merita investitia, daca nu ai bani de un Pasat.

| Facebook_4877 a răspuns:

Vw Jetta 1. 9TDI. E foarte buna pentru drum lung, poate scoti consum de 5-6%. Foarte comoda, destul de stabila, destul de puternica. Recomand!