| AvalohAlyn a întrebat:

Cam care este viata unui sofer de autobuz?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dimineata se trezeste, isi pupa nevasta, se barbiereste, se imbraca, pleaca la servici, acolo isi porneste troaca, bea o cafea intre timp, se pregateste de cursa, urca oamenii, face traseul, mananca ceva cand are pauza, termina cursa, merge acasa, mananca, face ceva nevestei, se culca, apoi o ia de la capat.
Daca te referi doar la meserie, e simpla: dupa ce esti sofer bun, macar de camion, dai D-ul, atestatele, si treci la o soferie calma, calculata, cu protocoale si masuri de siguranta mult mai fixe.
Te gandesti doar la treaba ta, conduci fara "hai sa vad daca pot sa-l depasesc pe asta", sau "nu vad nimic in spate, dau incet, poate am noroc".

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Monotona. Daca nu i se arunca cineva pe trecere din cand in cand sau nu se bat calatorii.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Destul de solicitanta

| Kron5tadt a răspuns:

O viata de om trist. Daca te referi la durata... cam cat dureaza viata unui om trist. Chiar asa, mai sunt oameni care vor sa fie soferi de autobuz? Pe vremuri era fain. Soferul putea socializa cu pasagerii, viteza era mica, traficul la fel. Azi... s-a dus dracului tot farmecul. Totul in viteza si atentie la toti retarzii, fie ei pe strada sau in autobuz. Consider ca nu merita, daca vrei sa ai o viata linistita.