| Wenttmann a întrebat:

Cam cati bani credeti ca bagi pe an intr-un bmw seria 5 model nou din 2005+, nu din ala vechi. Si ce parere aveti de volkswagen passat cel de 150cp 2005-2009, vreau o masina puternica si ma gandeam la un bmw seria 5 dar cred ca o sa ma sece de bani asa ca m-am decis sa iau passat. Cine imi poate face o comparatie intre aceste doua masini? Ce ma sfatuiti sa fac? Dau funda la cel mai detaliat raspuns.

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

BMW-ul este tiganesc? daca toti tiganii is cumpara, nu inseamna ca tiganii il fabricawinking pe mine chiar nu ma intereseaza cine mai are masina ca a mea, sincer, acum ce facem? ne place o masina dar nu o luam pentru ca de aia are si tiganul x si tiganul y?
Eu as alege bmw-ul, nu poti compara premium cu standard, volkswagen da mai mult spre standard pe cand BMW spre premium, daca vrei o masina care arata bine si este foarte atragatoare si are si ceva putere atunci ia-ti un bmw dar daca vrei sa fii un om decent, care nu vrea cine stie ce de la o masina ia-ti un vw passat, parerea mea este ca un bmw cu 150 cai putere bate lejer un vw cu 150 cai puterewinking acum depinde si de greutatea masinii ca daca pui un bmw de 2 tone cu un golf 4 de 1.2 tone atunci e clar care va castiga...
Daca vrei cu adevarat putere si accesibilitate si preturi cat de cat mici, atunci ia-ti un volvo s60 pe la 200+ cai putere si nu cred ca vei vedea spatele unui bmw, mercedes, audi etc. vreodatawinking in plus designul este mult, mult mai atragator, la interior arata a masina adevarata, trebuie doar sa te uiti la ea si iti vei da seama de calitatea masinii, fa un test drive si nu te va dezamagiwinking dar acum ca fan al masinilor nemtesti s-ar putea sa nu iti prea placa volvo, mereu am intalnit oameni de genul asta 'ce este volvo? lasa, raman la bmw si mercedes' care nici macar nu au intrat intr-unul deci nu ezita sa faci un test!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

BMW-ul sigur ti-ar lua 1000e pe an, pentru taxe+intretinerea mecanica (fara cauciucuri sau defectiuni).
Passatul il impaci cu mai putin, cred ca 500e anual sunt suficienti.
Daca te gandesti sa cumperi aceste masini fara sa ai o sursa sigura de venit, adica un salariu de la 3000 lei pe luna in sus, mai bine o lasi balta si iti cumperi o masina normala.
Ce-i drept in romanului tot timpul i-a placut sa stranga din buci ca sa-si ia masina smechera si haine 'naic', si sa stea in continuare in locuinta sociala, sa manance mamaliga cu ceapa si sa faca pipi in galeata.

| Marry1227 a răspuns:

Depinde de gusturi, eu as alege passatul, pare mai elegant mai domnesc pe cand bmw pare tiganesc ( parerea mea )

| Wenttmann explică (pentru RB26DETT):

Multam cristi, un astfel de raspuns asteptam! bafta

| RB26DETT a răspuns (pentru Marry1227):

BMW-ul este tiganesc? daca toti tiganii is cumpara, nu inseamna ca tiganii il fabricawinking pe mine chiar nu ma intereseaza cine mai are masina ca a mea, sincer, acum ce facem? ne place o masina dar nu o luam pentru ca de aia are si tiganul x si tiganul y?
Eu as alege bmw-ul, nu poti compara premium cu standard, volkswagen da mai mult spre standard pe cand BMW spre premium, daca vrei o masina care arata bine si este foarte atragatoare si are si ceva putere atunci ia-ti un bmw dar daca vrei sa fii un om decent, care nu vrea cine stie ce de la o masina ia-ti un vw passat, parerea mea este ca un bmw cu 150 cai putere bate lejer un vw cu 150 cai puterewinking acum depinde si de greutatea masinii ca daca pui un bmw de 2 tone cu un golf 4 de 1.2 tone atunci e clar care va castiga...
Daca vrei cu adevarat putere si accesibilitate si preturi cat de cat mici, atunci ia-ti un volvo s60 pe la 200+ cai putere si nu cred ca vei vedea spatele unui bmw, mercedes, audi etc. vreodatawinking in plus designul este mult, mult mai atragator, la interior arata a masina adevarata, trebuie doar sa te uiti la ea si iti vei da seama de calitatea masinii, fa un test drive si nu te va dezamagiwinking dar acum ca fan al masinilor nemtesti s-ar putea sa nu iti prea placa volvo, mereu am intalnit oameni de genul asta 'ce este volvo? lasa, raman la bmw si mercedes' care nici macar nu au intrat intr-unul deci nu ezita sa faci un test!