| TeckTonik997 a întrebat:

Cam cati km face in medie un taxi pe zi/luna/an? Spuneti-mi doar una ca imi fac eu calculele. Asta in caz ca sunteti taximetristi sau aveti vreo ruda care lucreaza in domeniu. Merci!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate face doar 50km intr-o zi, poate face 400 intr-o zi. Conteaza zona, genul clientelii, perioada anului, si difera fiecare zi in parte. De exemplu, vineri si sambata, serile sunt foarte productive pentru ei, deoarece lumea iese in oras fara masina, ca sa consume alcool, si majoritatea apeleaza la taxiuri.
Mai sunt si destule taxiuri care primesc comenzi pe distanta lunga; de exemplu, eu din Vatra Dornei aveam comenzi spre aeroporturi din Cluj, Tg Mures sau Bacau, curse spre Suceava, etc. Din aeroportul de la Cluj, ieseau multe taxiuri deodata cu mine, si faceau curse lungi, mergeau cu aparatul pornit spre Dej, Bistrita, sau chiar mai departe.
Te poti astepta la 100. 000km pe an, sau chiar mai mult. Depinde cum o duci, si ce fel de taximetrie se 'poarta' in zona aia, cat de mare e orasul, etc.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La Roma de Italia sau Roma de Botosani?

| TeckTonik997 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mai interesat as fi de partea de vest, Timisoara, Arad. laughing

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru TeckTonik997):

Eu m-am lasat de mult dar uite ce spun unii - http://www.7est.ro/......xista.html