| Whitesnake99 a întrebat:

Cam simt o vibratie in ambreiaj, nu stiu cum sa descriu, ca si cum se simte turatia motorului in pedala, cand schimb de la mic la mare, cand franez, scot la punctul mort, schimb de la mare la mic e Ok. 1.4 TSI 125 cai, sa fie volanta? Are 15000 km masina

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil, nu apesi pedala de ambreiaj pana la fund, in cmomentul in care schimbi vitezele.
Vezi sa nu-i strici ambreiajul!
Roaga pe cineva sa-ti explice si sa-ti arate, cum se procedeaza corect, ca-i pacat sa strici masina, aproape noua.

| Whitesnake99 explică (pentru Violleta2022):

Domnisoara, nu te baga la treburi de barbati te rog, am condus masini intre 100 si 300 de cai, am simtit toate tipurile posibile de ambreiaje, nu veni sa-mi spui mie cum se conduce o cutie manuala, ca iti enumar fiecare componenta cat de mica din acel subansamblu, nu vorbi aiurea

| Violleta2022 a răspuns (pentru Whitesnake99):

Sofez zilnic de peste 30 de ani, asa ca, nu ma poti compara cu un incepator care abia si-a luat carnet de sofer, sau acum invata si inca nu stie cum se franeaza.
Incearca sa mai lasi snobismul, ca sofatul este doar pentru barbati, ca nu mai traim pe vremea strabunicilor.

| Whitesnake99 explică (pentru Violleta2022):

Si ce legatura are experienta ta daca diagnosticul tau la problema mea e : nu stii sa conduci. ca habar n-ai, aia e, te bagi aiurea, nu stii ce e aia o volanta si un rulment de presiune da te bagi asa aiurea. Fac ceva pe experinta ta, hai sa ne intalnim undeva sa vedem care rupe mai tare pe o cutie manuala si dupa mai vorbim. mai esti si proasta dupa ce ca esti proasta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Whitesnake99):

Adica, eu care sofex de 30 de ani, nu stiu sa sofez, dar tu cu carnetul luat ieri, la doar 19 ani, esti expert, asta dupa ce vii pe forum si intrebi cum sa pui frana?
Tu vorbesti probabil din experienta ta, cu condusul masinilor de jucarii.
In orice caz, asta nu-ti da dreptul sa jignesti femeile, care sunt soferite.
Halal educatie trebuei sa fii primit acasa!
Din punctul meu de vedere, esti doar un rahat cu ochi, care se crede mai destept decat este.

| 90210 a răspuns:

Da e volanta

| Whitesnake99 explică:

Esti mai proasta ca noaptea sincer. Si cred ca mai esti si urata cu spume, ca de obicei prostia cu uratenia sunt prietene. ai 30 de ani de respirat aerul degeaba pe pamantul asta