| deepinlovewithyou a întrebat:

Cand vrei sa iei o masina in rate, te intreaba de un anumit avans, care il poti mări sau micsora. Cu cat cresti valoarea sumei de la avans, cu atat scade rata lunara. Eu nu inteleg, in ce consta chestia asta, cu ce te ajuta? Ma poate lamuri cineva si pe mine? laughing Funda!

Răspuns Câştigător
| ovidius a răspuns:

Dealerul auto are scopul de a te face să îi dai cât mai mult de la început.
Exemplu concret:
O maşină costă 10.000 euro

Cu avans, ratele vor avea o dobândă de -să zicem- de 5%
Fără avans, ratele ar putea urcaşi la 20%.

Scopul lui e să scadă valoarea ratelor şi să îl asigure pe dealer că vei plăti şi nu te vei năpusti în primul stâlp cu maşina. Deşi nu se ştie niciodată...

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu cat dai mai multi bani la inceput, cu atat vei avea mai putini bani de platit in rate si deci vei plati mai putina dobanda. Pana la urma, imagineaza-ti creditul ca pe o cumparatura. Daca vrei sa cumperi 1000 de euro (fiindca restul i-ai dat la avans), costul este x euro (adica tu iei imprumut 1000 de euro si vei da inapoi 1000 de euro plus x, x reprezentand comisionae si dobanda). Daca vrei sa cumperi (sa imprumuti) 10 000 de euro, costul lor este 10x (adica vei da inapoi 10 000 de euro plus 10x)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca dai un avans mai mare iti ramane o suma mai mica de platit rezulta rate mai mici si dobanda mai mica

| ovidius a răspuns:

Dai avans mai mult, o să ai mai puţini bani de plătit. Te zgârceşti la avans, per total o să cumperi maşina mai scump.

| deepinlovewithyou explică (pentru ovidius):

Ok, asta stiu, am vazut si eu, dar. ce rol are avansul asta in ratele astea auto? Nu inteleg scopul lui, ma poti lamuri si pe mine? laughing

| ovidius a răspuns (pentru deepinlovewithyou):

Dealerul auto are scopul de a te face să îi dai cât mai mult de la început.
Exemplu concret:
O maşină costă 10.000 euro

Cu avans, ratele vor avea o dobândă de -să zicem- de 5%
Fără avans, ratele ar putea urcaşi la 20%.

Scopul lui e să scadă valoarea ratelor şi să îl asigure pe dealer că vei plăti şi nu te vei năpusti în primul stâlp cu maşina. Deşi nu se ştie niciodată...

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Este in functie de dobanda. Daca ai dobanda flexibila, asta poate creste sau scadea. Asta influenteaza ratele; de asemenea, mai intai platesti dobanda si apoi incepi sa platesti creditul efectiv. Nu e doar la masini, e la orice credit situatia asta