| martensica a întrebat:

Care dintre conducătorii de vehicule, ce se apropie simultan de o intersecţie, are prioritate de trecere, în situaţia în care unul întâlneşte indicatorul „Oprire", iar celălalt indicatorul „Cedează trecerea"?
Variante de răspuns
A. conducătorul care întâlneşte indicatorul „Cedează trecerea";
B. conducătorul care circulă din dreapta;
C. conducătorul care întâlneşte indicatorul „Oprire".

Va rog sa argumentati raspunsul!

Răspuns Câştigător
| caramelO a răspuns:

Cand doua vehicule urmeaza sa se intalneasca intr-o intersectie dirijata prin indicatoare venind de pe doua drumuri unde sunt instalate indicatoare cu aceeasi semnificatie cel care vine din dreapta are prioritate.
Deci rasp corect: B

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

B regula prioritatii de dreapta

| martensica explică:

Va multumesc pentru raspunsuri si explicatiile acordate!

| Lia_De_1964 a răspuns:

Intr-o intersectie dirijata prioritatea pentru cel care vine din dreapta nu exista. Astfel cel care are stop va opri, se va asigura si abia cand vede ca drumul este liber va intra in intersectie. Cel cu cedeaza trecerea isi va continua drumul, intrucat stie ca cel care are stop trebuie sa opreasca, sa se asigure si abia apoi sa intre in intersectie.

| Lia_De_1964 a răspuns:

Intr-o intersectie dirijata prioritatea pentru cel care vine din dreapta nu exista. Astfel cel care are stop va opri, se va asigura si abia cand vede ca drumul este liber va intra in intersectie. Cel cu cedeaza trecerea isi va continua drumul, intrucat stie ca cel care are stop trebuie sa opreasca, sa se asigure si abia apoi sa intre in intersectie. Raspuns A.

| Cornel_Petrea_1970 a răspuns:

Prioritate de dreapta

| Florescu_Marian_1977 a răspuns:

Mai nou cica cine vireaza stanga da prioritate la toata lumea!