| anonim_4396 a întrebat:

Care e cel mai bun ulei de motor pentru bmw seria 3 e46 sedan 150CP 2003?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Afli codurile (aprobarile) necesare motorului tau. Si nu de pe site-urile producatorilor de ulei, ci dintr-un manual de utilizare/service pentru masina ta.
Eu, pentru mine si clientii mei, caut codurile in autodata.
Dupa ce ai codul, mergi pe marca pe care o consideri de incredere, iar vascozitatea recomandata probabil este 5W30 sau maxim 5W40.
Sa nu cumva sa pui 10W40 in asa ceva, ca nu e Dacia Nova.

| Digikey a răspuns:

Nu mai exista ulei de vara sau de iarna de cel putin 30 de ani.In prezent toate uleiurile sunt multigrad, adica sunt ok atat vara cat si iarna.
Il poti alege de aici:
https://www.automoly.ro/info/ghid-ulei-liqui-moly

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu as baga Motul 8100 X-CLEAN+ 5W-30 sau RAVENOL VMP SAE 5W-30.