| RazvanC28 a întrebat:

Salut! Ce ulei de motor este recomandat pentru un Audi A6 2.0tdi 136cp Sedan 2009?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

(edit) orice ulei cu indicii 5W40 dar care are specificatii de genul VW 502 00, VW 505 01, MB 229.52, VW 505 00
Cel mai bine daca nu stii ce e cu acele indicatii de producator pe care le-am dat dupa 5w40 e sa ceri lamuriri la un magazin de piese auto si sa le zici ca masina este Audi diesel (chiar daca indicele poate fi acelasi si la diesel si la banzinar 5w40 totusi uleiurile uneori contin aditivi diferiti, sa nu uitam de exemplu faptul ca un diesel poate avea DPF sau adblue ceea ce nu e intalnit pe benzinare, pe alte masini pe benina exista filtru de particule) ceri un ulei de calitate semi sau full sintetic.
Acum sa vad cacanarii care imi tot sar in cap ca nu ma pricep la masini de ce nu dau raspunsuri pe aici, adica toti ruptii se cred zmei pe TPU vad, dar ei nu au nicio treaba, in schimb arunca trolii cu noroi in ceilalti ca e mai usor asa.

ps: am ales 5w40 desi pe configuratoare online mai poate aparea si 5w30, pentru ca banuiesc ca masina are ceva km efectuati e mai ibine 5w40, cand sunt noi masinile producatorii recomanda de obicei 5w30, altii folosesc 0w20, 0w30 (mai rar la diesel) dupa caz
Uleiurile nu sunt atat de scumpe si ma refer aici la cele bune full sintetice, nici cele de marca precum motul (35-50 lei litrul!) in conditiile in care tu la masina ta ai nevoie de aproximativ 4 litri

| Simpatic a răspuns:

@panamax : nu a aberat nimeni esti citesti printre randuri, am zis "orice ulei cu indicii 5W40 dar care are specificatii de genul VW 502 00, VW 505 01, MB 229.52, VW 505 00" daca pentru tine sintagma "care are specificatii de genul..." inseamna "neaparat sa fie VW 502, 505 etc" atunci paraseste forumul asta!
Nu stiam ce cod motor are de aceea am spus la modul general ca specificatiile se fac in primul rand conform manualului de service, a celui de utilizare pe care il primesti cand cumperi masina!
Mi-a mai zis azi un rahat cu ochi ca nu le am cu masinile un anume xerxes, pai un **** cu ochi de asta care nu a vazut masina buna in viata lui! astia sunteti voi, comentati aiurea desi nu stiti pe cine comentati!

| sierra1 a răspuns:

5w40 sau dacă ești in bani, 5w30 și dacă chiar te dau banii afară din casă, inlocuiești 5-ul, cu 0

| Panamax a răspuns:

Orice ulei care respecta norma VW 507 pentru ca ai filtru de particule.
Daca pui VW 505 cum au aberat colegii mai sus risti sa-l infunzi prematur.

| Panamax a răspuns:

Repet si pentru cei care stau mai rau cu partea tehnica trebuie sa scrie pe bidon ca respecta norma VW 507.
Ca este 0W30 sau 5W30 nu conteaza.
https://tinyurl.com/simpatik-ignorant
https://tinyurl.com/si-fudul-pe-deasupra
5W40 sa puna in caruta lui, Audi recomanda 5W30 sau 0W30.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce scrie in cartea tehnica a masinii.