| Ionut321123 a întrebat:

Care este consumul normal pe gpl a unui golf 3 cu motor 1.4? al meu consuma 13 - 14 % gpl si 9 - 10 % benzina. e normal? mie mi se pare cam mult.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vorbim de trafic urban aglomerat, nu e mult, e normal. Mixt e cam mult, extraurban ar fi enorm.
Verifica bujiile, fisele, clapeta de aer... E clar ca ai probleme.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este cam mult.
Depinde si cat de greu ai piciorul si viteza medie.
Eu cu 1, 8 turbo benzina scot9 cu benzina si 10 cu gpl cu accelerari pana la 6000rpm in a 3-a si alte tampenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mult, dar acum depinde de sofer, depinde cum conduci masina, daca mergi in oras/afara. Totusi tatal meu a atins performanta de a avea 14 la 1.4 mpi (benzina, renault symbol), deci se poate si mai rau.

| Bgd_Boogdi_1998 a răspuns:

In mod normal depinde de motor...in orice caz este putin cam mult..deoarece la motor 1.6 gpl consumul este de 12-13% si benzina 10-12% deci nu este normal