| ioana_9061 a întrebat:

Care este diferenta dintre un motor DTI si un motor TDI?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Principiul de functionare este acelasi, doar ca cele doua denumiri sunt inregistrate ca si marci comerciale si pot fi folosite doar de grupul Opel (DTI), respectiv Volkswagen-Audi (TDI).

Stefan
| Stefan a răspuns:

DTI-sunt motoare disel cu injectie directa insa cu aer furnizat de turbina de joasa presiune. TDI-motoare turbo cu injectie de motorina direct in cilindru camera de ardere fiind modelata in capul pistonului.

| alex_7264 a răspuns:

Diferenta mare nu e. aman2 sunt DIESEL!

| rhytmiser a răspuns:

Doar de nume happy dti -- opel si tdi --vw...

| Oktavian a răspuns:

Sunt doar literele schimbate si astai tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DTI=Diesel Turbo Direct Injection
TDI=Turbo Diesel direct Injection
...deci acelasi lucru dar se schimba marca : Dti/opel, tdi/vw...
ca motoare sint depasite, acum la moda si mult mai performante sint cele cu rampa comuna, common-rail.

| Moneyandfame a răspuns:

DTI este injuectie turbo diesel iar TDI este injectie turbo directa

| iEMANUWEL a răspuns:

TDI = Turbocharged Direct Injection. Adica injectie directa diesel supra alimentata cu turbosuflanta sau turbocompresor. Pe cand DTI este alimentat separat cu ajutorul unei turbine de presiune mica.
Si da intr-adevar este diferenta si de firme, iar prescurtarile FSI, TDI, DTI, CDTI, SFSI etc sunt prescuratari ale dotarilor pe care masina respectiva o are.

| Alban_Alexandru_1993 a răspuns:

Stai cuminte anonimule, ca asta or fi la moda CDTI care zici tu, dar sunt mult mai "pacatoase" decat "vechile" DTI SI TDI