| Robotzzzi a întrebat:

Care este diferenta intre un motor mic si unul mare la o masina?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unul e mic altul e mare; unul consuma mai mult, altul mai putin; unul are putere mai mare, unul putere ai mica; unul are taxa mai mari, altul taxe mai mici.

| Robotzzzi explică (pentru suntserios):

Va rog sa raspundeti cine stie mecanica.Nu ma intereseaza costurile. Vreau un motor care e mai bun care trage mai bine, care prinde mai repede viteza, etc etc...

| suntserios a răspuns (pentru Robotzzzi):

Nici nu ai nevoie de cunostinte de mecanica sa iti dai seamna, in mod logic de altfel, ca un motor mai mare indeplineste dorintele tale.

| Robotzzzi explică (pentru suntserios):

Spre exemplu am vazut masini cu motor de 1, 2 care merg cu peste 100 la ora lejer ca una normala.Nu sunt adeptul vitezei!

| suntserios a răspuns (pentru Robotzzzi):

Da, pentru ca acum tendinta tehnologica e sa se scoata cat mai mult din motoare mici pentru taxe si pentru normele de poluare supraalimentandu-le.

Asta nu inseamna ca un motor de 1 sau 1.2 va avea vreodata performante mai mari decat un 2l sau 3l.

| pufulescu a răspuns:

Tehnic vorbind, motorul cu cilindreea mai mare are cuplul mai mare, nu neaparat puterea. Motorul cu cuplu mai mare este mai usor de condus, nu trebuie turat la fel de mult ca un motor cu cilindree mica. Consumul este putin mai mare la motoarele mai mari, asta e logic!
Daca vrei exemplu practic, mie mi se pare mai usor de condus un Cherokee cu motor 2500 turbodiesel decat un Golf cu motor de 1600, ambele cu cutie de viteze mecanica.

| andrei690 a răspuns:

Cred ca depinde si de greutatea masinii. Daca e mai mare pistoanele imping cu mai multa forta dar nu inseamna ca prinde si mai multa viteza. De exemplu, un tir