| SpuneNU a întrebat:

Care este diferenta intre bmw si bmw alpina?

3 răspunsuri:
| Cumătru de la Galați a răspuns:

Alpina este o companie ce modifică BMW-uri.
Se pornește de la un model normal BMW, se modifica unele elemente ce țin de aspectul exterior, interior, cutie de viteze și motor, după care se scoate pe piață.

Spre deosebire de modelele de bază, cele rezultate în urma transformării au un grad de lux ridicat, cutie de viteze automată și multe altele.

Modelele Alpina se vînd chiar și la dealerii BMW.

| sergiu_4172 a răspuns:

Alpina este un service de tuning care se ocupa exclusiv de BMW. Cum e Techart pentru Porsche, Brabus pentru Mercedes si tot asa.

| Smackdown a răspuns:

Numele?!