| MadagasHardwell a întrebat:

Care este frâna de mana și care este cea de motor?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Frana de mana este maneta dintre scaune pe care o tragi in sus doar dupa ce ai parcat masina. Se blocheaza rotile din spate.O lasi in jos inainte sa pleci din nou de pe loc. Frana de motor inseamna, in mers, sa iei piciorul de pe acceleratie (motorul isi reduce turatia) si in acest fel ai frana de motor. Eventual poti trece intr-o treapta inferioara de viteza (5-4-3-2-1).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Frana de mana e acea maneta pe care o ai intre scaune, sau acel buton de pe consola daca e una electrica.

Frana de motor e o manevra care presupune neaccelerarea masinii si retrogradarea acesteia intro treapta de viteze inferioara.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Frana de mana ai vrut sa spui.In primele doua randuri.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Am editat, mersi

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Ok.O seara buna!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Frana de mana e cea pe care o tragi cu mana...
Aia de motor e cea din mijloc, langa acceleratie.

| suntserios a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nicidecum... aia de langa acceleratie nu are cum sa fie frana de motor. Frana de motor nu e o pedala, e o tehnica.

Aia e frana de serviciu. Sa ne informam inainte sa dezinformam

| DoarBogdan a răspuns (pentru suntserios):

Ups. Frana de serviciu.
Damn. Dar a zis frana de motor si de mana si pentru o secunda chiar m-a luat valul, crezand ca sunt cele 2 frane separate.
My bad sad
Mersi, apropo.

| darrio2007 a răspuns (pentru DoarBogdan):

M-ai terminat cu aia din mijloc.Nu raspunde daca habar nu ai.

| DoarBogdan a răspuns (pentru darrio2007):

Dar am explicat mai sus. Si da... am folosit "mijloc" pentru un inteles mai usor big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Langa acceleratie sunt celelalte doua pedale. Frana si ambreiaj. Crezi ca el, daca habar nu are, nu s-ar fi gandit la pedala de frana (din mijloc). Logic?

| relian a răspuns:

Frina de mana este o frana care era si este si acum la unele modele care actineaza frana la roti, dar printr-un cablu direct si independent de frina de pedala.Cred.Frana de motor nu exista asa ceva.sau cel putin eu nu am auzit ca motorul sa aiba freo frina.Atit ar trebuie sa frinezi motorul ca sar duce dracu tot.Frana de motor este de fapt o expresie, schimband vitezele spre incet duci masina la o franare in mers sa ii zic asa, dar nu poti opri masina asa cum ai folosi frinele.Deci e impropriu zis frina de motor.Si nu vad la ce unia fac asa ceva.Folosesti metoda asta de a reduce viteza, pentru ca de fapt asta faci schimband vitezele spre mic incetinesti masina, deci folosesti metoda asta atunci cind rulezi pe gheata, pe zapada iarna si ai ceva viteza, iar daca ai actiona frina masina ar derapa.Asa reducind viteza rotile continua sa ruleze si astfel masina nu o ia razna pe aratura.Dar e bine sa nu ajungi sa faci astfel de manevre, mergi normal si aia e tot.

| blAster85 a răspuns:

Frana de mana este maneta dintre scaunele din fata in cele mai multe cazuri(depinde ce model de masina e)si e actionata manual(exceptie mercedes)si actioneaza asupra rotilor din spate ale masinii.frana de motor se"face"cu ajutorul motorului de aceea se si numeste asa, imagineaza-ti, ca esti in coborare pe o panta de 8-9%inclinare si atunci pentru a nu uza discuri si placute frana, reduci o treapta sau doua depinde de caz de exemplu din5 reduci a 4-a si lasi motorul satina masina la viteza respectiva in 2000 de turatii de exemplu, fara ca tu sa franezi(mult)cred ca vei intelege cevalaughing)

| justadream94 a răspuns:

Frana de mana e cea dintre scaune pe care o poti folosi cu mana.

Frana de motor --atunci cand treci dintr-o treapta superioara de viteza in una inferioara(la schimbatorul de viteze ma refer).