| Savu37 a întrebat:

Cum se face frâna de motor?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Esti intr-o treapta de viteza si bagi in una mai mica, nescazand initial turatiile.

5 răspunsuri:
| danaieladaniela a răspuns:

Nu stiu.

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Scazi treptele de viteza

| NicolaeCristianAnonymous a răspuns:

Exista Youtube, google... Sau instructiunile masini

| MaRIAN9889 a răspuns:

Pentru a scade din viteza folosind frana de motor, trebuie sa schimbi treptele de viteza. De exemplu tu mergi cu a 3-a, atunci ca sa reduci din viteza, bagi treapta in una inferioara, in a 2-a. In momentul acela vei observa cum masina ta incetineste brusc, fara sa faci altceva.

| Savu37 explică (pentru MaRIAN9889):

Instructorul ma învățat sa când am viteza mare întâi sa calc frâna și pe urma ambreajul și când am viteza mică sa calc ambreajul pe urma frâna. El mi-a spus dar nu mi-a explicat happy