| erny a întrebat:

Care-i treaba cu... carnetul de conducere de profi la 18 ani? Stie cineva ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002(Codul rutier) se poate obtine permisul de conducere dupa implinirea varstei de 18 ani, pentru aproape toate categoriile, cu exceptia celui pentru autobuze, pentru care se cere varsta de 21 ani. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Ca implinesti 18 ani si ai dreptul de ati scoate carnetul de clasa B apoi la 22 de ani C+E etc

| covexrobu a răspuns:

@cobra47 poti sa faci toate categoriile in afara de categoria D la varsta de 18 ani. Numai ca trebuie sa le faci in ordine. Prima oara B dupa aceea C si dupa aceea C+E.

| fif2002 a răspuns:

Eu am de la 18 ani carnet de profesionist cica (B+C)

| Corina a răspuns:

Daca profi inseamna profesionisti, atunci afla ca dupa ce ai implinit 18 ani, poti capata carnet de conducere B+ C+ E si astfel intri in tagma soferilor profesionisti.