| KINGPDA a întrebat:

Care masina este mai buna cea cu tractiune fata sau spate, adica un audi sau vw sau un bmw si mercedes?

Răspuns Câştigător
| FPI a răspuns:

Pai, ai de ales intre Audi si VW cu tractiune fata sau Mercedes si BMW care au tractiune spate, fiecare sunt mai bune in feleul lor depinde la ce vrei sa folosesti, toate masinile cu tractiune spate au demaraj mai bun dar pierd din aderenta in unele cazuri si mit-urile alea cu "nu ai ce cauta cu BMW iarna" sunt niste prostii daca ai cauciucuri bune si simt in talpa nici nu stii ca ai tractiune spate, si stii ce ii interesant la roman toata lumea zice de BMW asta dar 99% nu stiu ca Mercedesu' are deasemnea tractiune spate, dar ce sa faci asta-i mentalitateawinking

| KINGPDA explică (pentru FPI):

Ai dat cel mai bun raspuns de pana acum si apreciez detaliile.

12 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Pentru o mașină normală de utilizare zilnică, tracțiunea integrală este cea mai bună, apoi tracțiunea pe față.
Tracțiunea pe spate prezintă în general destul de multe probleme la capitolul siguranță, în mod special iarna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare tip de tractiune are rolul ei, nu poti spune care e mai buna sau mai proasta.

vrei masina de teren iei 4x4
vrei masina sa faci drifturi si sa mergi cu ea pe circuit iei propulsie
vrei masina normal sa te invarti pe ici colo prin oras si sa nu iti faci griji ca iti fuge spatele prin curbe pentru ca nu esti in stare sa o stapanesti iti iei tractiune

| Azµre a răspuns:

Tracțiune Integrală
Tracțiune Față
Tracțiune Spate

Aceasta a fost ierarhia cândva, acum toate sunt la fel de bune datorită sistemelor de siguranță.

| Sk1j4 a răspuns:

Mai buna pentru ce? Ce intelegi tu prin "mai buna"?

| Badea_Raresh_Gabriel_1993 a răspuns:

Din cate stiu cea cu traciune spate si anume un bmw sper ca te-am ajutat

| PurceluAtomic a răspuns:

Masinile cu tractiune fata sunt mult mai stabile.

| FPI a răspuns (pentru PurceluAtomic):

Cine te-a mintit?

| PurceluAtomic a răspuns (pentru FPI):

Experienta.

| FPI a răspuns (pentru PurceluAtomic):

Pai din cate se vede nu prea ai, sa nu-mi spuni ca un RWD de 200 HP nu ii mai stabil intr-o curba decat un FWD de vreo 110 cai si daca esti putin si sofer faci minuniwinking

| Chiforescu_Marius_1997 a răspuns:

Cea cu tractiune fata pentru ca in caz de prinzi iarna si este zapada nu ai ce face cu tractiunea spate. la masini motorul este pe fata si acolo este greutatea. cele cu tractiune spate sunt mai mult pentru viteza. de preferat ar fi un bmw, ca au un aspect misto dau nu cred ca gasesti cu tractiune fata

| BeBeAdE a răspuns:

Pai depinde ce treaba ai tu cu masina respectiva.
Tractiune fata pentru plimbari normale.
Tractiune spate pentru drifturi.