| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele motorului diesel si ale motorului pe benzina?

Răspuns Câştigător
| Wanted4life a răspuns:

IA-TI MASINA PE BENZINAAA!
BENZINA:
- consuma mai mult ( dar diferenta de consum se recupereaza la diferenta de pret )
- costurile de intretinere mult mai mici
- zgomotul mai mic cu 90% decat la diesel
- se strica mai greu
- nu pute
- se tureaza mai mult si asta constituie un avantaj mai ales la depasiri
- se repara mai usor si de 10 ori mai ieftin
- se identifica mai usor problemele motorului
... si multe alte avantaje.

DIESEL:
- consuma mai putin dar e mai scumpa motorina
- daca nu functioneaza in parametrii normali consuma mult mai mult decat acelasi motor pe benzina
- se strica repede turbina si costa 1500 de euro
- e super zgomotoasa
- trepideaza
- e mai puturoasa
- pute urat
- ai probleme iarna
- costul de achizitie e mai mare
. si tot asa.
Du-te spre un motor pe benzina. De preferat peste 2000.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| EddiWeed a răspuns:

Eu am benzina, singurul dezavantaj este consumu mare.motorul nu are nici o problema cum am vazut ca scriu unii pe aici ca se duce mai repede, am cai mai multi in comparatie cu versiunea diesel, performante mai mari pe benzina

| bogdi504 a răspuns:

Pai motorina e mai scumpa ca benzina dar masinile cu motor diesel consuma mai putin(1 avantaj diesel)...Motoarele diesel are piese mai scumpe(1 dezavantaj) iar motorul diesel produce mai mult zgomot(2 dezavantaj) ...benzina e mai scumpa(dezavantaj) pe benzina consumi mai mult(2 dezavantaj) iar pe benzina sunt piesele mai ieftine(1 avantaj) o masina diesel costa mai mult(3 dezavantaj) totusi eu iti recomand sa-ti iei o masina diesel deoarece recuperezi bani pe care ii dai in + cand o cumperi deoarece consuma mai putin. funda?(am 13 ani tongue )

| anonim_4396 explică (pentru bogdi504):

Si eu am tot 13 dar ma pasioneaza subiectul.

| aLeXsNs a răspuns:

Dezavantajele sunt alei benzinei fata de disel pentru ca
-motorul disel are un consum mai mic chiar poate si cu 2 - 3 % poate si mai mult. Are o putere la tragere in drum lung. unele stiu ca sunt si pe lant Si este mai bun oricum
-motorul pe benizna are si el un avantaj ( demarajul de pe loc ) are un consum mai mare. are transmisie pe curea ( inca un dezavantaj )
daca vrei sa-ti ie-i o masina ia-ti-o disel sunt cele mai bune masini, au si o perioada mai mare in care sa-i schimbi distributia! sunt bune motoarele disel.

| Cristina8145 a răspuns:

Dezavantaje la Diesel ar putea fi pretul de achizitie al masinii mai ridicat, revizii mai scumpe, iar avantaje consum redus de combustibil, cuplu mai mare, durata de viata mai mare a motorului, valoarea de revanzare. Avantaje la motor pe benzina pretul mai mic al masinii, revizii mai ieftine, demaraj mai rapid, iar dezavantaje consum mai mare, durata de viata mai scurta a motorului. Funda?happy

| BigJon a răspuns:

Intrebare adresata pentru Wanted4life:
In ultimul rand ai scris: ''Du-te spre un motor pe benzina. De preferat peste 2000. ''. Poti sa-mi zici cat consuma un motor de 2000 sau 2400 pe benzina?