| SupaRici112 a întrebat:

Salut,vreau sa stiu si eu ce motor ar fi cel mai ok... 1.6 16v benzina sau 1.5 dci diesel? Pe un duster 4x4... (As vrea sa stiu si avantajele/dezavantajele fiecarui motor)

Răspuns Câştigător
| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

1.5 dCI 110 cp. Are cuplu foarte mare, e cel mai puternic motor disponibil si consuma putin (in jur de 7-8% in oras si 5-6% pe sosea)
Nici 1.6 16v nu e rau, e un motor foarte bun, dar pentru sosea. In oras are demaraj greoi (cuplu foarte mic la turatii mici) si consuma mult 10-12% Pe sosea consuma 7, 5-8, 5%. Are 105 cp.

- Avantaje 1.5 dCI 110 cp : Cuplu mare la turatii mici, putere mai mare, cuplu mai mare, consum mic (randament mai bun), emisii de Co2 mai mici, motor foarte silentios pentru un Diesel.
- Dezavantaje 1.5 dCI : Cuplu mic la turatii mari, cost de intretinere mai mare, costul motorinei mai mare decat al benzinei, cutie zgomotoasa si rigida, exploatare mai delicata mai ales la rece, emisii de azot si metale grele mai mari decat la motorul pe benzina.

- Avantaje 1.6 16v : cuplu mare la turatii mari, plaja mai mare de turatii pe care poate fi exploatat corect motorul, costuri de intretinere mai mici ca la Diesel, costul benzinei mai mic decat al motorinei, motor mai silentios si cu mai putine vibratii resimtite in habitaclu, cutie mai silentioasa si mai elastica.
- Dezavantaje 1.6 16v : cuplu mai mic, cuplu foarte mic la tratii mici, consum mare, putere mai mica ca la motorul Diesel de 110 cp, cost ridicat la schimbarea distributiei, emisii mai mari de Co2.

| SupaRici112 explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Si ce motor mi-ai recomanda? Sunt un pusti de 19 ani... Masina va fi si de oras si de sosea, sunt destul de econom, nu o sa merg cu viteza maxima...

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru SupaRici112):

Eu as alege 1.5 DCI de 110 cp. Daca nu, 1.5 DCI 90 cp.

| SupaRici112 explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

De 110 cp 4x4 vreau. Multumesc pentru sfat.

5 răspunsuri:
| Toader_Alex_1989 a răspuns:

Dar de ce nu intrebi niste mecanici auto sa cauta fisa tehnica cu fiecare masina si uitate.

| AndreiW210 a răspuns:

Salut! Motorul il alegi in functie de scopul masinii si tipul tau de sofer.
Eu sunt : calm, practic, foarte econom, imi place turatia mica si cuplul oferit devreme, folosesc o masina si pentru off-road deci merg pe Diesel... Daca nu intri in categoria asta de soferi si mergi mult in oras si atunci clar benzina! in 2014 nu se mai discuta de fiabilitate diesel vs benzina...Ambele sunt fiabile daca stii sa intretii si sa uzezi asa cum trebuie fiecare propulsor in parte! Mult noroc!