| George12356456 a întrebat:

Castrol magnatec 10w-40 sau Motul sinergie 6100+? Precizez că îmi trebuie pentru un audi A4 b5 1.6 gpl.

7 răspunsuri:
| svenhassel13 a răspuns:

Castrol

| SasaSasa2000 a răspuns:

La un Audi A4 B5 se folosește doar 5W-40, dacă ai nevoie de ajutor:
https://youtu.be/Ke9LOcdy8pM
Sper că v-am ajutat, Buna seara.

| George12356456 explică (pentru SasaSasa2000):

Mulțumesc de ajutor, dar țin să vă contrazic. In carte am și 10w-40.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

10W40 e un ulei slab calitativ. E o prostie sa il bagi, in loc de 5W40.
Orice marca ai alege, daca nu are una din aprobarile VW 501.1, 502.0, 503.0 sau 504.0, e o alegere nepotrivita.
Motul e mai bine cotat decat Castrol in prezent, la fel si Ravenol.
Daca ai probleme cu consumul de ulei, poti incerca Liqui Moly.
Eu as baga linistit Mobil in masina aia, norma VW si vascozitate 5W40.
Daca pe tine te-au invatat carutasii sa bagi 10W40, nu ai decat. Poti sa bagi si pacura, din partea mea.

| mgtow a răspuns (pentru George12356456):

Baga ce scrie in manual nu dupa ce zic autointeligentii - mobil 1 e mai bun decat toti. Facut in belgia sau UE macar pe castrol nu zice provenienta deci poate sa fie chinezesc sau tiganesc

| Panamax a răspuns:

Poti sa pui si 10w40 daca nu-ti permiti un 5w30 sau 5w40.

| George12356456 explică (pentru Panamax):

De permis îmi permit. Insa până acum a mers doar cu 10w 40 și nu am avut probleme