| Al999 a întrebat:

Cat consuma si care sunt costurile (revizie, impozit) la un Audi A4 B7 diesel 2006 140 cp motor 2.0?

3 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Globul de cristal zice asa:
180 lei pe an impozit.
800 lei pe an asigurare
consuma 6 l de motorina la 100 km mixt.
Un schimb de ulei filtre la 15000 km costa cam 400 lei.
La 100.000 km faci distributia cam 600 lei
Fiind din 2006 ar trebui sa aiba cam 450.000 km originali deci cam 160.000 in bord.
Sa ai in vedere ambreiajul cam 2000 de lei,o sa inceapa planetarele sa croncane in curbe, amortizoarele cu suportul superior, rulmentul fata dreapta o sa pice primul, in intercooler o sa gasesti cam 0, 5 l ulei.Roaga-te sa nu umbli la injectoare si la pompa.
Drumuri bune.

| Al999 explică (pentru xerxes1):

Masina are totul schimbat si merge perfect.
Este adusa din strainatate cu 160.000 km.
Injectoarele am inteles ca ar fi cele mai pacatoase.

| xerxes1 a răspuns (pentru Al999):

Globul meu de cristal a ghicit cati km are masina fara sa spui tu.
=))
Pe ce lume traiti?
Nimeni nu-si cumpara diesel ca sa faca 13.000 km pe an.
Minim 40.000 ca sa iasa diferenta de pret de taxe si pretul masinii mai mare.
Trebuie sa suporte zgomotul de diesel cu un motiv.
Altii fac cu motoare pe benzina 45.000 cu caluti mai multi decat tractorasele diesel si alte avantaje.

https://www.zoso.ro/cati-kilometri-inapoi-passat/