| hanks a întrebat:

Cat consuma un golf 4 1.6 16v? Dar un golf 1.4 16v? Ce parere aveti de ele?

27 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Golful IV este o masina reusita. Nu cunosc datele exacte, dar nu cred ca difera foarte mult consumul intre cele doua variante de motorizare. Dar plusul de putere cu siguranta se simte, de aceea eu unul as opta pentru motorul mai mare.

| olixandru a răspuns:

Uite aici un site unde poti vedea cat consuma un vw golf 4 http://www.vipercar.com/....../index.php

| sorin a răspuns:

Un golf IV 1. 4 16v cam 9, 5-10% in oras iar afara undeva la 6, 5%. Iar un golf IV 1. 6 16v 11-14%, acum depinde si cum se merge cu ea si de traficwinking

| Tanase_Ionutz_1993 a răspuns (pentru sorin):

Ma tata de unde atata consum laughing ce este motor 2000 benzina laughing) in oras variaza pe 6-7 si in afara 5-6 depinde ce viteza happy

| ByLoREDaN a răspuns:

Hanks alege 1. 6 16v, il fortezi mai putin, lumea zice ca motorul de cilindree mica consuma mai putin dar pe o masina pe masurawinking. Motorul de 1. 4 sufera mult pe o masina ca Golful si e perfect pentru Polo. Iar daca motorul trage greu consuma mai mult nu? In schimb un 1. 6 respira mai usor. Lucrez la Volkswagenwinking deci te asigur ca Golf 4 are putine defecte. La variantele pe benzina si inainte de 2003 se cam strica mecanica la geamurile electrice, tuburile de guma de la vapori de ulei. doar chesti de 2 bani. Le gasest aproape toate cu Bucsele de la bratele de suspensi stricate (simti un tok tok in franare la viteza mica) si cam atat big grin. Si distributia e primul lucru care trebuie controlat ca au suferit multe motoarewinking. Deci e Superwinking

| xuanbou a răspuns:

Ia multicel, benzinarele nu-s prea reusite, in schimb diesel-urile, da.

| radu75 a răspuns:

Super masina, wv golf IV 1. 6.

| Sofer a răspuns:

1.6 e putin superior fata de 1.4 dar consumul dintre cele 2 e de 0.5-1.0 diferenta. Am 1.4 consum mers extern 5-5.5 viteza 60-80 kmh. In oras as zice ca consuma putin maxim 8%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! eu am golf 4 1. 6 16 v 105 cp, masina este buna, motorul trage bine la turatie, consuma 8% mediu, are 56. 000 km am luat-o de la un nene, tinuta de drum buna, e destul de rigida pentru ca asa sunt vw in general si defecte asa cum a zis si loredan, macaraua de la geamul electric sau broasca la usa, nimicuri.in rest e o alegere buna masina si motorul de 1. 6! ps: e de vanzare georgik_sharky detalii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate daca ai bani, sa nu faci aceeasi prostie ca mine...adica sa-ti iei 1. 4 16v ca te rupe la consum.imi ia in jur de 10-11 pe oras fiinda motorul "e mic" iar caroseria ARE 1680 KG. daca ai bani ia-ti 1. 6 16v, fuge mult mai tare iar consumul nu difera foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7. 5l

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un golf 1. 4 16v dar merg mai mult extraurban si imi ia
km 5, 5 fara AC si cu ac 6 si putin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti 1. 6, eu am un golf 4 1. 4 si trage cam greu, consum cam maricel pentru oras, iar un drum Giurgiu-Paltinis (cu ocolisuri, in jur la 1000 km) l-am facut cu fix 60 l de benzina deci 6l/100km

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un polo 1. 4 16v 101cp. sincer am facut liniuta si viteza cu golf 4 1. 6 16v si m-am cam "distrat" cu el iar consumul la a mea e de 5% in afara si 6. 5 max prin oras(depinde si de condus)big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media in bucuresti 10%... vezi mai multe detalii pe www.golf-club.ro ( nu e reclama, incerc sa te ajut, este only golf, acolo intreb si eu cand am cate o problema )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal eu am un golf 4 1. 6 16 v consum urban bucuresti 13% iar extraurban undeva la 8

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre golf 4 numai de bine consum 9 _10 u 5_6 e an rest pare o masina reusita. consumul la motorul 1. 6 16 v 2002 131 mii km

| cedry2k a răspuns:

Golf 4 1. 4 in oras cam 9 pe afara daca mergi cu 80-90 la 2400 rpm cam asa consuma 5-6 iar cel de 1. 6 nu stiu ce sa zic

| Nelutu_Don_1965 a răspuns (pentru cedry2k):

Eu am golf 4 1. 4 16 v si imi ia in oras in jur de 11 iar in afara in medie 6-7 la 100.sunt adevarate sugative golf 1/4 pe benzina

| Adrian_Picinell_1990 a răspuns:

Consum golf 4 1.6 SR ( 9-12 oras ) afara am o medie de 6-7
Consum golf 3 2.0 ( 8-11 oras )
Consum afara 80 km/h - 4%
100 km/h - 5%
120 km/h - 6% samd

Cu AC pornit consumul creste cu 1%
Pentru mai multe informatii de VW Golf vizitati www.golf-club.ro... o comunitate de aprox 5000 golfisti...

| dyonn a răspuns:

Eu am un golf 4 1, 4 16 valve si cred ca consuma mai mult decat unul de 1, 6 pentru ca trebuie sa tragi de el.asa ca nu iti lua cu motor mic.

| Valy_Valentin_1993 a răspuns:

Deci nu e adevarat cu consumu... eu am golf 4 1.4 16 v 2003 si cu 5 litri fac 100 km daca merg cu 80-90, si in oras am observat ca nu imi ia mai mult de 7 l
max

| Pana_Andrei_Madalin_1993 a răspuns:

Salut, eu am un vw golf IV 14. 16 v si consumul in oras este de 8, 5 % si in afara 6.5 si in general nu suntem in ea sub 3 persoane si ce vine vorba de calitatea masini este o masina destul de reusita dar sa nu uitam ca are si ea anumite defecte minore dar ca intretinere este destul de ieftina si cel mai important este condusu fiecarui conducator ceace uitam sa ne gandim, eu va recomnd acest tip de masina dar nu pentru pretentiosi, slatu!

| Todosin_Catalin_1967 a răspuns:

E normal un Golf 4 1.4 consuma putin mai mult fata de un Golf 4 1.6 in rest sant masini reusite.