| lilskies a întrebat:

Cât costă operațiunea de volan dreapta pe stânga? Mâna de lucru piese unde o fac? Mașina va avea erori? La direcție etc

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Nu cred ca a trecut 1 an de cand voiam sa fac ''smecheria'' asta la masini.Ma gandeam cum sa fac un ban in plus cat de cat legal.Mai exact sa cumpar masini din Anglia si sa le schimb volanul de pe o parte pe cealalta.Te costa intre 1000 si 1500 de euro.In capul meu suna bine.Ieseam pe profit cu cel putin 2000 de euro la masina (dupa socotelile mele per model/an/pret etc, etc). Nimic mai gresit pana sa ma informez mai bine despre subiect direct la oameni care au facut sau au incercat treaba asta. Aparent costurile ulteriore te rup efectiv.Nu orice mecanici chiar se pricep sa faca acele schimbari, sunt necesare foarte multe piese, in 9 din 10 cazuri apar erori frecvent iar la inscriere este nenorocire cu actele pentru ca esti refuzat.Lucrurile astea mi le-au spus mai multi mecanici si un inginer. Aparent acelasi lucru gasesti si pe net la altii care au incercat. Faza este ca nu poti nici sa i-o vinzi omului daca ea sta sa ''bubuie'' ca iese urat dupa 2-3 tepe din astea.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu tot cu piese ajunge la 2000 - 3000€ dar daca vrei masina buna sport ieftina si fiabila, cauta subaru brz e pe la 16000€ in olx si mai era una putin mai scumpa dar nu mult. 42000km respectiv 65000km cam asa. Noua te costa 35500€

| Violleta2022 a răspuns:

Intre 2000 si 3000 euro, pe putin, ca sa nu-ti fie repinsa la inspectia auto.
Sincer, nici nu merita sa aduci o masina din Anglia in care sa mai bani inca 3000 euro, ca sa-i modifici volanul, bordul cu ceasurile, partea elecrica a ceasurilor, deschiderea electrica a gemaurilor, conectarea si montarea pedalelor schimbat podeaua, ambreiajului... samd, ca toate trebuiesc mutate!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Costa de la 4000 de lei doar manopera, poate depasi si 10.000 de lei cu totul, depinde si de masina.
La final nu ar trebui sa fie nici o eroare, pentru ca se monteaza toate piesele normale pentru volan pe stanga, insa pot ramane defecte la climatizare, si multe zgomote aiurea (greierasi).
Defecte electrice nu ar trebui sa apara, pentru ca ori se inlocuieste instalatia cu una pentru volan pe stanga, ori se muta toate comenzile pe stanga. Daca lucreaza un electrician auto experimentat, vor functiona toate butoanele si afisajele.

| Frank51 a răspuns:

Intre 4000-6000 lei.

| OldSoul a răspuns:

Am facut eu aceasta operatiune acum mai bine de doi ani pe o masina a unui cunoscut, iar, in curand, o sa ma mai apuc de inca doua asemenea conversii.
Costurile, nu o sa le precizez, deoarece sunt neimportante avand in vedere ca nici nu ai precizat pe ce masina vrei tu sa faci modificarea. (Asteapta-te ca manopera sa fie de la 500€, plus piesele, plus taxele, care, din ce am inteles, acum e de 1200 de lei omologarea)
Ei bine, in urma acestei modificari pe care am facut-o, masina a iesit 100% functionala, fara probleme, fara erori.
De precizat este ca instalatia electrica s-a inlocuit.
Asta e cea mai mare diferenta intre o lucrare bine facuta, si una prost facuta.
Daca instalatia electrica a masinii, ramane aceeasi, pot aparea erori din primul moment, sau in timp, deoarece acele imbinari vor fi suspuse vibratiilor, iar in timp este posibil sa cedeze. Desigur, asta poate sa se intampla si peste 5 ani, cand probabil masina nu se va mai afla in circulatie. Insa asta e riscul clientului, eu unul nu as garanta pe o asemenea modificare.
In rest, cat conversia a fost facuta bine, nu trebuie sa apara probleme, cel putin, nu in urma conversiei.
In concluzie, trebuie sa calculezi pretul, daca-ti convine, de multe ori, s-ar putea sa ajungi la pretul unei masini normale, caz in care cel mai adesea nu merita aceasta conversie.

| Sonia822 a răspuns:

Am dubii ca o poti inmatricula

| Andrei200202 a răspuns:

Daca te duci la nea Dorel de dupa colț normal ca va avea erori. La un service autorizat nu stiu cat costa dar la unul neautorizat costa stiu pe cineva care cere 300 euro

| AwGenetix a răspuns:

Operatiunea de voland dreapta pe stanga...mana de lucru piese unde o fac. Ce vorbesti ma tu aici? Nu gasesti ma volanu` sau ce problema ai?

| lilskies explică (pentru AwGenetix):

Ce vrei să spui?

| AwGenetix a răspuns (pentru lilskies):

Mda..."adica" mai lipsea sa spui. nimic, lasa. ramai asa cum esti, ce mai conteaza unul in plus.

| AwGenetix a răspuns:

Tastatura nu vrei sa o muti pe dreapta? Poate tastezi mai pe inteles. Macar din bun simt?

| lilskies explică (pentru AwGenetix):

Eu cred că m-am făcut destul de înțeles
Poate ești tu mai greu de cap si ai prins-o altfel laughing

| AwGenetix a răspuns (pentru lilskies):

"Cât costă operațiunea de mutare volan de pe partea dreapta pe partea stânga? As dori sa stiu la ce sume sa ma astept, pentru manopera pentru piese, si eventual o recomandare spre un atelier auto. Imi fac griji si pentru eventuale erori ce vor aparea in calculator cat si la o geometrie modificata."

Pe asta. ai prins-o? Daca nu, e ok. Asa cum spuneam, ramai cum esti. Ca esti foarte inteligibil.

| lilskies explică (pentru AwGenetix):

Mulțumesc frumoaso te pup?

| AwGenetix a răspuns (pentru lilskies):

Decat daca ma pupi in varf, pentru ca sunt baiat?

| Dennis1993 a răspuns:

Din ce am auzit costa peste 1000lei. Depinde de la service la service. Încearcă la unul autorizat.