| anonim_4396 a întrebat:

Cat dureaza scoala de soferi?(legislatie, cursurile practice)? Poate sa se prelungeasca durata acesteia? Categoria b

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

"Scoala de soferi este valabila 12 luni de la data absolvirii, adica de la data efectuarii ultimei ore de conducere (data este inscrisa in fisa de scolarizare). Este recomandat sa se sustina acest examen de permis imediat dupa terminarea scolii, deoarece cunostintele asimilate sunt proaspete iar in perioada de un an se pot schimba multe din punct de vedere legislativ la regimul rutier.

Daca pe parcursul unui an de la absolvirea scolii dvs. nu reusiti sa promovati examenul organizat de Serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor, atunci dupa un an trebuie sa reluati procesul de pregatire, pregatirea teoretica si toate orele de conducere minim obligatorii, inclusiv intocmirea din nou a dosarului pentru permis (cu toate actele necesare)."

"Perioada de școlarizare pentru obținerea permisului de conducere la categoria B este de 4 săptămâni, în care sunt incluse 24 ore de legislație rutieră și 30 de ore conducere practică."

| Nemessys a răspuns:

Pregatirea teoretica dureaza 2 saptamani
pregatirea practica dureaza 15 sedinte, adica 30 de ore.

dosarul iti expira dupa 1 an. Adica daca azi ai termina pregatirea practica si pana pe 6 noiembrie 2021, nu ai lua examenul, trebuie sa iei totul de la 0, sa-ti faci alt dosar.

Perioada nu se poate prelungi. (cea de un an).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde mult și de împrejurările neprevăzute.

| nigelb a răspuns:

Mie serios a fost 2 ani....chiar depinde de norocul si de talentul tau...