| Phoenix00 a întrebat:

Cat se poate circula in Romania cu o masina inscrisa in Bulgaria? Acuma in 2012... Cat ar costa taxa de inmatriculare la un Opel Astra, an fabricatie 2001, EUR3, benzina, motor 1800 cm. Primul raspuns

6 răspunsuri:
| Infect a răspuns:

1 - 30 de zile dupa noua legislatie
2 - 180 de euro prima inmatriculare 250 a doua inmatriculare
3 - acum in Bulgaria se face alta smecherie pentru romani happy
te duci la ei si te trece ca si angajat al unei firme, care lucreaza pe masina respectiva, practic nu esti proprietar dar esti trecut in carteamasinii, ceea ce trebuie sa platesti este rovinieta si sa declari politiei ca ai venit de 3 zile cu ea in tara la fiecare control happy

| Phoenix00 explică (pentru Infect):

Sigur 30 de zile? nu 90?

| Infect a răspuns (pentru Phoenix00):

Ai dreptate erau 3 luni. imi cer scuze pentru informatia eronatta

| Phoenix00 explică (pentru Infect):

Ma, eu am citit niste legi in care scria ca acum pe 24 august s-a propus Ca masiniile inscrise in alte state sa poata circula 90 de zile, Dar nu s-a porpus inca. + ca am aici langa bloc un amic cu un bmw de Bulgaria si se plimba prin orase cu el... si e de Bulgaria. are peste 3 luni sigur...si taxa. m-am uitat pe autovit la masini la fel ca a mea. si ca sa o inscriu din Bulgaria pe Romania m-ar costa in jur de 1000 euro.

| clausss16 a răspuns:

Poti circula 3 luni. Te-ar costa cam 250 euro.

| Phoenix00 explică (pentru clausss16):

Eu am niste amici aici si circula cat vor cu numere de Bulgaria pe Romania, am auzit ca legea nu este aprobata inca, si m-am intersat pe site-uri de masini, cat costa taxa de inmatriculare la fel ca a mea, si era 1000-1500 euro...